Serbest dişeti grefti operasyonunun hasta yaşam kalitesine etkisinin klinik parametreler ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of free gingival graft operations on patients' quality of life comparison with clinical parameters
  1. Tez No: 667418
  2. Yazar: HANDE GÜNTAN ERDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERAP KARAKIŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmamızda Serbest Dişeti Grefti operasyonunun hasta yaşam kalitesine olan etkisinin operasyon sonrası bir aylık dönemde değerlendirilmesi, ağrı durumu ve anksiyete ile olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 36 hastanın yaşam kalitesi operasyon öncesi, operasyon sonrası ilk 7 gün boyunca ve 1. ay için“General Oral Health Assessment Index”ve“Oral Health Impact Profil”ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Operasyon öncesi anksiyete seviyesi Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI) yardımıyla ve operasyon sonrası ilk 7 gün için ağrı düzeyi Vizüel Analog Skala (VAS) ile belirlenmiştir. Grefte ait yatay genişlik (GYG), dikey boyut (GDB), alıcı yatağın yatay genişliği ve dikey derinliği ile operasyon süresi kaydedilmiştir. Plak ve gingival indeks, keratinize dişeti genişliği ölçümleri operasyon öncesi ve 1. ay olmak üzere kaydedilmiştir. Her iki ölçeğin birlikte değerlendirilmesi sonucuna göre; operasyon sonrası ilk üç gün, öncesine göre hasta yaşam kalitesi olumsuz yönde etkilenmektedir. Operasyon sonrası 1. ayda yaşam kalitesi tedavi öncesine ve sonrasındaki ilk 5 güne göre olumlu yönde değişmektedir. En olumsuz etki fonksiyonel sınırlama kategorisinde ve operasyon sonrası ilk 6 gün için görülmektedir. GYG'nin artması fonksiyonel sınırlanmanın artışı, GDB'nin artması ise 4-7 günler arasındaki ağrı artışı üzerine etkili bulunmuştur. Operasyon sonrası ilk gün ağrı düzeyinin artışı, yaşam kalitesi seviyesinin azalması ve analjezik tüketiminde görülen artış en belirgindir. Operasyon öncesi yüksek anksiyete seviyesi hasta yaşam kalitesini özellikle ağrı ve psikolojik etkiler kategorileri olmak üzere olumsuz etkilemekte, 1. ayda etkisini sürdürmektedir ve ilk 3 gün için analjezik tüketimini arttırmaktadır. Sigara kullanan hastalar, kadın hastalar ve implanta sahip olan hastaların yaşam kaliteleri karşıt gruplara göre daha olumsuz etkilenmektedir. SDG operasyonu sonrası hasta yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde ölçeklerin kullanılması alternatif bir yöntem olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of free gingival graft (FGG) operation on patient's quality of life (QoL) in one month after operation and to determine the relationship between the pain state and anxiety. The QoL of 36 patients was assessed using the General Oral Health Assessment Index (GOHAI) and Oral Health Impact Profil (OHIP-14) before surgery (baseline) and first 7 days, first month postoperatively. The level of pre-operative anxiety was determined with the State and Trait Anxiety Inventory. Pain level was assessed by Visual Analog Scale for the first 7 days postoperatively. FGG and recipient bed dimensions (vertical height and horizontal width), operation time were recorded. Plaque Index, Gingival Index and keratinized gingival width were recorded before operation and in the first month postoperatively. According to the result of evaluation of both scales; the QoL of patients is affected negatively for first three days postoperatively with respect to baseline. The QoL of patients at 1th month showed a positive alteration compared to the baseline and first 5 days postoperatively. The most negative effect was seen in the functional limitation category for the first 6 days after the operation. The increase of the horizontal width of graft was found to be effective increase of functional limitation, increasing of vertical height was found to be effective on pain between 4-7 days. For the first postoperative day, the increase in pain level, decrease in quality of life and increase in analgesic consumption were seen most apparent. High preoperative anxiety level negatively affected the QoL of patients, especially pain and psychological impact categories, continued to be effective at first month, and increased analgesic consumption for the first three days. The QoL of smokers, female patients and patients with implants were found to be more adversely affected than the other groups. The use of oral health-related QoL measures in evaluating the QoL after FGG surgery may be considered as an alternative method.