Gül yaprağı ekstraktlarının antioksidan ve antimikrobiyal etkilerinin incelenmesi
Investigation antioxidant and antimicrobial activities of rose leafs extracts
  1. Tez No: 667423
  2. Yazar: HANNE DİLARA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ŞAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde yeni tedavi veya ilaçların geliştirilmesi için doğal kaynakların büyük önemi vardır. Bu sebeple araştırmacılar farklı doğal kaynaklar arayışına girmekte, bitki ve baharatların içerikleri üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Rosa Damascena Mill. (Şam Gülü), hoş kokuya sahip, endüstriyel, kozmetik, peyzaj ve farmasötik alanda yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Sahip olduğu uçucu yağın antioksidan, antimikrobiyal, antifungal etkileri bilinmektedir. Bitkinin yetiştiği bölgenin iklim şartları ve toprak yapısı gibi etkenler sebebiyle sahip olduğu esansiyel yağın içeriğinin değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Böylece farklı yerlerde yetişen gül bitkisinin gösterdiği özellikler de değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada kurutulmuş olarak elde edilen beyaz ve pembe gül yapraklarının antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri incelendi. Antioksidan aktivite tayini için DPPH (2,2 difenil-1-pikrilhidrazil) radikal süpürücü yöntemi, indirgeme kapasitesi tayini ve total fenolik madde tayini olmak üzere 3 farklı yöntem kullanıldı. En yüksek giderim aktivitesi %63,76 ile 100 mg/ml konsantrasyonunundaki pembe gül ekstraktında, en düşük aktivite ise %0,87 ile 5 mg/ml konsantrasyonunundaki beyaz gül ekstraktında görüldü. İndirgeme gücü tayininde bitki ekstraktları standarta yakın sonuçlar gösterdi, total fenolik madde tayininde ise en yüksek sonuç 32.81 mgGAE/g ile 100 mg/ml beyaz gül ekstraktında, en düşük sonuç ise 5 mg/ml pembe gül ekstraktında 2.17 mgGAE/g olarak elde edildi. Gül yapraklarının antimikrobiyal aktiviteleri ise disk difüzyon yöntemi ile belirlendi. Bu yöntem için 1 gram negatif ve 3 gram pozitif bakteri kullanıldı. Pembe gül denemelerinde Staphylococcus aureus ve Escherichia coli bakterilerinde, beyaz gül denemelerinde ise Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Bacillus cereus bakterilerinde inhibisyon zonu gözlemlendi. En yüksek inhibisyon zonu 21 mm, en düşük inhibisyon zonu ise 4 mm olarak ölçüldü. Sonuç olarak kurutulmuş gül yapraklarının antioksidan ve antimikrobiyal ajan olarak kullanılabinecek alternatifler oldukları sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Today, natural sources are of great importance for the development of new treatments and drugs. For this reason, researchers are looking for different natural sources, and studies are carried out on the contents of herbs and spicies. Rosa Damascena Mill. (Damascus Rose) is a plant with a pleasant smell, widely used in industrial, cosmetic, landscape and pharmaceutical field. The antioxidant, antimicrobial and antifungal effects of its essential oil are known. It is known that the content of the essential oil it has varies due to reasons such as climate conditions and soil structure of the region where the plant grows. Thus, the characteristics shown by the rose plant growing in different places also vary. In this study, the antioxidant and antimicrobial activities of white and pink rose leaves obtained as dried were investigated. DPPH (2,2 diphenyl-1- picrylhydrazyl) radical scavening method, reducing capacity determination and total phenolic content method were used for antioxidant activity determination. The highest scavening activity with 63.76% was observed in the pink rose extract with a concentration of 100 mg/ml and the lowest activity with 0.87% was in the white rose extract with a concentration of 5 mg/ml. Plant extracts showed close results to the standard in the determination of reducing power. The highest result in the determination of total phenolic content was obtained in 32.81 mgGAE/g with 100 mg/ml white rose extract and the lowest result was 2.17 mgGAE/g in 5 mg/ml pink rose extract. Antimicrobial activities of rose leaves were determined by disc diffusion method. For this method, 1 gram negative and 3 gram positive bacteria were used. Inhibition zone was observed in Staphylococcus aureus ve Escherichia coli bacteria in pink rose studies, and Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Bacillus cereus bacteria in white rose studies. The highest inhibition zone was 21 mm and the lowest inhibition zone was 4 mm. As a result, it was concluded that dried rose leaves are alternatives that can be used as antioxidants and antimicrobial agents.