Direksiyon mafsalının yapısal optimizasyon yöntemleri kullanılarak ağırlığının azaltılması
Reducing weight of steering knuckle with structural optimization methods
  1. Tez No: 667424
  2. Yazar: ANIL KETEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Direksiyon mafsalının üzerinde taşıdığı araba parçaları oldukça kritik parçalardır. Bu yüzden güvenliği göz önünde bulundurarak direksiyon mafsalının yapısal optimizasyon yöntemleri ile hafifletilmesi sağlanmıştır. Yapısal optimizasyon yöntemleri ile hafifliği sağlanan direksiyon mafsalının aracın güvenliğini ne kadar etkilemekte olduğu incelenmiştir. Bunun için her yapılan yapısal optimizasyonlardan sonra statik analiz ve yapısal analiz yapılmış ve bu değerler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The parts that a steering knuckle carries are very critical parts. Therefore, considering the safety, the steering knuckle will be lightened by structural optimization methods. It will also be examined how much this lightness affects the safety of the vehicle. For this, after every structural optimization, static analysis and structural analysis will be applied. Finally, these values will be compared.