Jean Paul Sartre'ın varlık ve hiçlik metninde diyalektik kavramı
In the text of being and nothingness Jean Paul Sartre's concept of dialectics
- Tez No: 667427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada; diyalektik kavramının Varlık ve Hiçlik adlı kitapta nasıl işlendiği ve felsefe tarihindeki yansımaları incelendi. Herakleitos'un oluş ve bozuluş yöntemi, Platon'un diyalektik yöntemi, Alman İdealizminin diyalektik yöntemi incelendi. Çağdaş ve Varoluşçu felsefede etkili olan Varlık ve Hiçlik adlı kitap, diyalektiğin bağlamında incelendi. Jean – Paul Sartre'ın varoluş kavramında, diyalektiğin işlevi müşahede edildi. Kendinde varlık ve kendisi-için varlığın karşıtlığında diyalektik sorgulama yapıldı. Kendisi-için varlığın özgürlüğünü, diyalektik yöntemle nasıl kazandığı incelendi. Jean-Paul Sartre, varlığın hiçlikle nasıl münasebet kurduğunu ve kendisi-için varlığın mutlak özgürlüğünü nasıl temellendirdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study; How the concept of dialectics is handled in the book Being and Nothingness and its reflections in the history of philosophy were examined. The method of formation and decay of Heraclitus, Plato's dialectical method, the dialectical method of German Idealism were examined. The book, Being and Nothingness, which is influential in contemporary philosophy and existential philosophy, was examined in the context of dialectics. In Jean-Paul Sartre's concept of existence, the function of the dialectic was observed. The dialectic was studied in the contrast of being in itself and being-for-itself. How the existence for itself gains its freedom by dialectical method has been examined. Jean-Paul Sartre has seen how being relates to nothingness and grounds the absolute freedom of being for itself