Ziya Gökalp'te korporatizm ve toplumsal dayanışma düşüncesinin değerlendirilmesi
Evaluation of social solidarity and corporatism in Ziya Gökalp's thought
  1. Tez No: 667446
  2. Yazar: KÜRŞAT TUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Ziya Gökalp'in korporatizm ve toplumsal dayanışma hakkındaki görüşleri karşılaştırmalı olarak incelenerek aralarındaki ilişkinin analizi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi kullanılmıştır. Gökalp'in ve etkisi altında olduğu Fransız sosyolog Emile Durkheim'ın eserleri birincil kaynak olarak irdelenmiş ve Gökalp'in korporatist ve toplumsal düşünce kaynakları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Osmanlı Devleti'nden Cumhuriyet'e geçiş sürecinde toplumsal sorunların çözümü için birçok düşünür çeşitli önerilerde bulunmuşlardır. Alman milli iktisat düşüncesi ve Fransız solidarizmi bu dönemde Türk düşünürleri üzerinde büyük etkiler yaratmıştır. Cumhuriyet ideolojisinin mimarlarından biri olan Ziya Gökalp, Emile Durkheim'ın birçok düşüncesinden etkilenmiş ve Durkheim'ın yaklaşımlarını kendi sosyoloji metodunda oldukça uygulamıştır. Sonuç olarak, Gökalp toplumsal ahlâkın inşasında meslek zümrelerinin büyük katkısının olduğunu düşünmüş ve korporatist düşüncenin gelişmesinde işbirliği ve dayanışmaya büyük önem vermiştir. Ziya Gökalp, Türk milletinin içinde bulunduğu buhrandan kurtuluşunu toplumsal dayanışmanın bir aracı olarak gördüğü korporatizmde bulmaya çalışmıştır. Cumhuriyet'in Halkçılık ilkesinin oluşumunda büyük rol oynayan Gökalp'in korporatist görüşlerini, toplumsal dayanışmanın sağlanması noktasında alternatif bir yol olarak değerlendirmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, by examining Ziya Gokalp's opinions about corporatism and social solidarity comparatively, analyzing the relationship between them is intended. Document analysis, which is a type of qualitative research method, has been used. Works of Gokalp and Emile Durkheim, French sociologist who influenced him, have been examined as the primary source and it's tried to reveal Gökalp's corporatist and social thought sources. Various recommendations had been made by many philosophers to solve social problems in the transition period of Ottoman Empire to the Republic. In this period German national economic thought and French solidarism created a huge impact on Turkish philosophers. Ziya Gokalp, who is one of the architects of Republic ideology, was influenced by Emile Durkheim's several ideas and he considerably applied Durkheim's approaches in his method of sociology. Consequently, Gökalp considered that the professional clans have great contribution in the construction of social ethics and he attached a great importance to cooperation and solidarity in the development of corporatist thought. Ziya Gökalp tried to find the salvation of in crisis Turkish nation, in corporatism, which he considered as a means of social solidarity. It is possible to evaluate Gökalp's corporatist views, who played a major role in the formation of Populism principles of Republic, as an alternative way according to provide social solidarity.