Gastrointestinal sistem ameliyatlı hastalarda bağırsak fonksiyonlarının başlamasında sallanan sandalye hareketinin etkisi
The effect of rocking chair movement on the start of intestinal functions in patients withgastrointestinal system surgery
  1. Tez No: 667470
  2. Yazar: YASEMİN ŞARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME KÖŞGEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, açık gastrointestinal sistem ameliyatlı hastalarda, ameliyat sonrası bağırsak fonksiyonlarının (ameliyat sonrası ilk gaz, ilk gaita çıkarma) başlamasına, abdominal ağrıya, bulantı ve kusmaya standart bakıma ek olarak verilecek sallanan sandalye hareketinin etkisinin değerlendirilmesi amacı ile randomize kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleşmiştir. Araştırma öncesinde etik kurul ve kurum izinleri, bireylerin yazılı onamları alınmıştır. Çalışmanın evrenini Eskişehir'de bir hastanenin genel cerrahi servisinde yatmakta olan açık gastrointestinal ameliyatlı hastalar oluşturmuştur. Araştırmaya %90 güven aralığı, anlamlılık düzeyi p< 0.05 ile müdahale ve kontrol gruplarına 30'şar kişi, toplamda 60 hasta dahil edilmiştir. Hastaların müdahale ve kontrol gruplarına atanması mide ve bağırsak ameliyatına göre tabakalandırma ve bloklu randomizasyon yöntemi ile yapılmıştır. Tabakalanan hastalar yan tutma olmaması için kör teknikle müdahale ve kontrol gruplarına atanması için kura yöntemi kullanılmış ve her bir gruba eşit sayıda (bloklama) hasta atanmıştır. Müdahale grubundaki bireyler ameliyat sonrası birinci günden itibaren, günde üç kere, 20 şer dakika toplamda 60 dakika, sallanan sandalyede sallanmıştır. Kontrol grubundaki bireyler ise sallanmayan sandalyede müdahale grubuyla aynı sürede standart bir sandalyede oturmuşlardır. Veriler“Tanımlayıcı özellikleri belirleme formu”,“Müdahale Grubu Bağırsak Fonksiyonları Değerlendirme Formu”Kontrol Grubu Bağırsak Fonksiyonları Değerlendirme Formu" kullanılarak toplanmıştır. Çalışma sonucunda, müdahale grubunun gaz, gaita çıkarma, taburcu olma süreleri anlamlı olarak (p=0,000), daha düşük bulunmuştur. Müdahale grubunun abdominal ağrı şiddeti kontrol grubuna göre anlamlı olarak(p=0,000), daha az olarak saptanmıştır. İki grup arasında bulantı ve kusma yönünden anlamlı bir fark (p>0,05) bulunmamıştır. Sonuç olarak gastrointestinal sistem ameliyatlı hastalarda sallanan sandalye hareketinin bağırsak fonksiyonlarının başlamasında ve abdominal ağrıyı azaltmada etkili olduğu bulunmuştur. Hemşirelerin ameliyat sonrası hasta bakımına sallanan sandalyede sallanma hareketini dahil etmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of the study was carried out a randomized controlled experimental study in patients with open gastrointestinal tract surgery to evaluate the effect of rocking chair movement to be given in addition to standard care at the start of postoperative bowel functions (post-operative first gas, initial defecation),abdominal pain, nausea and vomit. Ethics committee and institution permissions and written consents of individuals were obtained before conducting the research. The population of the study consisted of patients with open gastrointestinal surgery in the general surgery service of a hospital in Eskişehir. The margin of error was calculated as 0.05, %90 test power and 30 individuals in each group. Appointment of patients to intervention and control groups was done by stratification and block randomization method according to gastrointestinal surgery. The draw method was used to assign stratified patients to blind technique intervention and control groups in order to avoid side retention and an equal number (blocking) patients were assigned to each group. The individuals in the intervention group in the rocking chair three times a day, 20 minutes, a total of 60 minutes after the first day after surgery. The individuals in the control group sat in a standard chair in the same time as the intervention group in the non-rocking chair. The data were collected using the“Descriptive characteristics determination form”,“Intervention Group Intestinal Functions Evaluation Form”Control Group Intestinal Functions Evaluation Form. As a result of the study, the duration of gas, defecation and discharge of the intervention group was found to be significantly lower (p = 0.000). The intensity of abdominal pain in the intervention group was found to be significantly (p = 0.000), less than the control group. There was no significant difference (p> 0.05) between the two groups in terms of nausea and vomiting. As a result, rocking chair movement in patients with gastrointestinal system surgery has been found to be effective in initiating bowel functions and abdominal pain. It is recommended that nurses include the rocking motion in the rocking chair in post-operative patient care.