Sigara içen ve içmeyen gebelerde prenatal bağlanma düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of prenatal attachment levels in pregnant women WHO smoking and NON-smoking
- Tez No: 667471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, sigara içen ve içmeyen gebelerde prenatal bağlanma düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma yapılmadan önce etik kurul onayı ve araştırmanın yapılacağı kurumdan yazılı izin alınmıştır. Karşılaştırmalı-tanımlayıcı tipte olan araştırma, Sivas il merkezinde bulunan 12 Aile Sağlığı Merkezine 1 Eylül 2019-30 Haziran 2020 tarihleri arasında başvuran gebeler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, küme ve sistematik örnekleme yöntemi ile belirlenen sigara içen 80 gebe ve sigara içmeyen 80 gebe olmak üzere 160 gebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri 1 Eylül 2019-30 Haziran 2020 tarihleri arasında, Kişisel Bilgi Formu, Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi ve Prenatal Bağlanma Envanteri aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında tanımlayıcı testler, ki-kare analizi, bağımsız gruplarda t testi, iki yönlü ANOVA varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Regresyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi p0.05) olmamakla birlikte, sigara içmeyen gebelerin Prenatal Bağlanma Envanteri toplam puan ortalamasının (53.68±13.43), sigara içen gebelerin Prenatal Bağlanma Envanteri toplam puan ortalamasından (52.82±12.83) daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, gebelikte sigara kullanımının prenatal anne-bebek bağlanmasını azaltma riskinin 1.105 olduğu belirlenmiştir. Sigara içen gebelerin Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi toplam puan ortalaması ile Prenatal Bağlanma Envanteri toplam puan ortalaması arasında negatif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır (r=-0.168; p=0.001).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare prenatal attachment levels in smoking and non-smoking pregnant women. The approval of the ethics committee and permission from the institution were obtained before the research was conducted. The comparative-descriptive study was conducted with pregnant women who applied to 12 Family Health Centers in Sivas city center between 1 September 2019 and 30 June 2020. The sample of the study consisted of 160 pregnant women, 80 of whom were smoking and 80 non-smokers, determined by cluster and systematic sampling method. The data of the study were collected between September 1, 2019 and June 30, 2020 through the Personal Information Form, Fagerstrom Nicotine Addiction Test and Prenatal Attachment Inventory. The data obtained from the research were evaluated using descriptive tests, chi-square analysis, independent groups t test, two-way ANOVA analysis of variance, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Pearson Correlation Coefficient and Regression Analysis using the SPSS 22.0 package program. The level of significance was taken as p0.05) between smokers and non-smoking pregnant women in terms of Prenatal Attachment Inventory total score, the mean total score of Prenatal Attachment Inventory of non-smoking pregnant women (53.68±13.43) is compared to the Prenatal Attachment Inventory total score of pregnant women who smoke (52.82±12.83) higher. In the study, it was determined that the risk of smoking during pregnancy to decrease prenatal mother-baby attachment is 1.105. It was found that there was a moderately and negatively significant relationship between the Fagerstrom Nicotine Dependency Test total score average and the Prenatal Attachment Inventory of pregnant smokers (r=-0.168; p=0.001).