Boron nitride/zinc doped hydroxyapatite/polycaprolactone composite scaffolds for bone tissue engineering
Kemik doku mühendisliği için bor nitrür/çinko katkılı hidroksiapatit/polikaprolakton kompozit iskeleler
  1. Tez No: 667475
  2. Yazar: EMİNE AYŞE TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EVİS, PROF. DR. AYŞEN TEZCANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kemik hastalıkları ve bozukluklarının, yaşlanma, obezite ve fiziksel aktivite sorunları nedeniyle çoğunlukla zaman içinde artması beklenmektedir. Bu nedenle, kemik doku mühendisliği yeni biyouyumlu iskelelerin tasarlanması ve kemik dokusunun yenilenmesini artırması sebebiyle odak noktası olmuştur. Bu nedenle, üretilen biyomalzeme gözeneklilik, iyi mekanik dayanım ve biyouyumluluk gibi açılardan doğal kemik dokusu ile karşılaştırılabilir olmalıdır. Bu nedenle, gözenekli, biyouyumlu ve iyi mekanik özelliklere sahip 1D hücre iskeleleri oluşturmak ve bunları kemik doku mühendisliğinde kullanmak için Zn katkılı hydoxyapatite (HA), bor nitrür Nanofiberler (BNNF) ve Polikaprolakton (PCL) seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bone diseases and disorders have been expected to increase mostly in time because of the bone diseases, aging, obesity and pysical activity problems. For this reason, bone tissue engineering has been focus point to design new biocompatible scaffolds and enhance bone tissue regeneration. Thus, the properties of biomaterial have to be comparable to natural bone tissue like porous, good mechanical strength and biocompatible. Therefore, Zn doped hydoxyapatite (HA), boron nitride Nanofibers (BNNFs) and Polycaprolactone (PCL) were chosen to construct 1D scaffolds with porous, biocompatible and good mechanical properties and use them in Bone Tissue Engineering.