Alev geciktirici borlu selülozik çadır
Flame retardant boron doped cellulosic tent
  1. Tez No: 432726
  2. Yazar: ALİ YARAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA MİRATİ MURATHAN, DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇELİKKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez kapsamında selülozik çadır kumaşlarına alev geciktirici özellik kazandırmak amacıyla fiziksel ve kimyasal modifikasyon yöntemleri uygulanmıştır. Fiziksel modifikasyon yöntemiyle, çadır kumaşının nano boyuttaki hegzagonal bor nitrür (h-BN) tabakaları ile kaplanması neticesinde alev geciktirici etki sağlanamamıştır. Bor nitrür tabakaları sayesinde süper hidrofobik selüloz yüzey elde edilmiş ve su temas açısı 120,2o olarak ölçülmüştür. Borik asit ve boraks emdirme yöntemi ile ayrı ayrı ve birlikte selülozik çadır kumaşına uygulandığında, kütlece %5 borik asit ve %5 boraks konsantrasyonunda en yüksek LOI değerine (45,0) ulaşılmış fakat yıkamaya karşı dayanım sağlanamamıştır. Yıkama dayanımını geliştirmek için boya banyosuna farklı konsantrasyonlarda borik asit, boraks ve çinko borat ilave edilmiş, bor bileşiklerinin selüloz ile tepkimeleri başarısız olduğundan alev geciktirme sağlanamamıştır. Selülozik çadır kumaşına yıkamaya dayanıklı ve alev geciktirici özellik kazandırmak amacıyla sodyum silikat ile sırasıyla kütlece %5 borik asit ve %5 çinko borat emdirme yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Yıkama öncesi kumaşların LOI değerleri sırasıyla 34,5 ve 34,3; 5 yıkama sonrasında ise 31,3 ve 31,5 olarak tespit edilmiştir. Karakterizasyon işlemleri termal gravimetrik analiz (TGA), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (FTIR) kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the thesis, the methods of physical and chemical modification to obtain flame retardance on cellulosic tent fabrics were performed. Flame retardance of hexagonal boron nitride (h-BN) nano platelets that coated tent fabric by physical modification method failed. Super hydrophobic cellulose surface was obtained via boron nitride sheets and the water contact angle was measured 120,2o. When boric acid and borax applied to cellulosic tent fabrics using impregnation method by oneself and together, the highest LOI value (45,0) was achieved in the presence of 5% (m/m) boric acid and 5% (m/m) borax, but the washing resistance has not been achieved. Boric acid, borax and zinc borate in different concentrations were added to the dyeing bath in order to improve the washing resistance. Flame retardance failed because the reactions of boron compounds with cellulose failed. In order to obtain flame retardance and washing resistance, sodium silicate, 5% (m/m) boric acid and 5% (m/m) zinc borate were applied to cellulosic tent fabric by impregnation method respectively. LOI values of fabrics were determined to be 34,5 and 34,3 before washing; and 31,3 and 31,5 after 5 washing respectively. The characterizations were performed using thermal gravimetric analysis (TGA), scanning electron microscope (SEM) and fourier transform infrared spectroscopy (FTIR).