Ilgın linyitindeki suyun mekanik yöntemle azaltılma davranışının ve ekonomikliğinin belirlenmesi
Determination of dewatering behavior and economy for Ilgin lignite by mechanical method
  1. Tez No: 667485
  2. Yazar: MEHMET SAİT ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TEKİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'deki toplam kömür rezervinin ~%90'ı linyittir ve bu rezervin %90'nından fazlasının ısıl değeri 12560 kJ/kg'ın altındadır. Linyit ısıl değerinin arttırılması için kullanılan yöntemlerden biri mekanik su azaltmadır. Bu çalışmada ortalama %45 su içeriğine sahip Ilgın linyitinin mekanik su azaltma davranışı basınç, etki süresi, başlangıç su/kuru linyit oranı, tane boyutu, numune haznesi çapı ve kalınlığa bağlı olarak deneysel yöntemle incelenmiştir. Ayrıca mekanik su azaltmanın yüzey morfolojisine etkisi SEM ile incelenmiş ve mekanik su azaltma için kullanılabilecek ekstruder sisteminin fizibilite çalışması yapılmıştır. Deneyler iki farklı tane boyutundaki (
Özet (Çeviri)
Approximately 90% of the total coal reserves in Turkey is lignite and the heating value of more than 90% of this reserve is below 12560 kJ/kg. One method used to increase the lignite heating value is mechanical dewatering. In this study, mechanical dewatering behavior of Ilgın lignite with an average water content of 45% was investigated by experimental method depending on, pressure, time, initial water/dry lignite ratio, particle size, sample chamber diameter and thickness. In addition, surface morphology was investigated by SEM to determine the effect of mechanical dewatering on surface structure. The experiments were carried out with two different particle sizes lignites (