Birinci Haçlı Seferi öncesinde Güney İtalya
Southern Italy before the First Crusade
- Tez No: 667524
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL KÜÇÜKSİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Kuzeyli bir halk olan Vikingler ana vatanları Norveç, İsveç ve Danimarka'dan hareketle VIII. yüzyıldan itibaren Avrupa'nın diğer bölgelerini ve daha da uzak yerleri istila ve işgal etmeye, baskınlar yapmaya başladılar. Vikingler'in Avrupa'da ilk saldırıya geçtiği topraklar İngiltere'dir. Ancak Vikingler İngiltere ile sınırlı kalmamış, İrlanda, İskoçya, Fransa ve Endülüs'e de VIII. ve IX. yüzyıllarda ciddi saldırılarda bulunmuşlardır. Hatta onlar doğuda ilk Rus Devleti'nin kurulmasında da önemli roller de üstlenmişlerdir. Viking kökenli olan Normanlar, XI. yüzyılın ilk yıllarında hac yolu ile İtalya'ya geldiler. İlk önceleri paralı askerlik yapan Normanlar, Lombard prensliklerinin ve Bizans İmparatorluğu'nun içinde bulunduğu zor durumdan istifade ederek zamanla bunu kendileri adına siyasî bir çıkar için kullandılar. 1040 yılından sonra İtalya'ya gelen Hauteville ailesi ise yeni bir süreci başlattı. Normanları İtalya'dan çıkarmak amacı ile 1053'te Papalık önderliğinde Civitate'de bir savaş yapıldı, fakat burada Normanlar galip geldi. 1059-Melfi Konsili'nde Papalık Roberto Guiscardo'yu Apulia ve Calabria Dükü ilân etti. Norman topraklarının resmî olarak tanınması, onların kazanımlarına ayrı bir hız kazandırdı. 1091'e kadar Güney İtalya, tamamen Normanların eline geçerken 1095 yılında Haçlı Seferleri'nin ilân edilmesi onlar için bir fırsat oldu. 1096 yılında Bohemund önderliğinde Güney İtalya Normanları, Birinci Haçlı Seferi'ne katıldılar. Ancak bu sefere dinî duygular ile değil, kendilerine Balkanlar'da veya Anadolu'da yeni topraklar ele geçirme hayalleri ile katıldılar.
Özet (Çeviri)
The Vikings, a people of the North, began to invade and occupy other parts of Europe and even more distant places, to make raids in the 8th century. The first land that Vikings attacked in Europe was England. But, the Vikings did not only attack to England, they have made serious assaults in Ireland, Scotland, France and Andalus in the 8th-9th centuries. They even played an important role in the establishment of the first Russian State in the east. Normans, of Viking origin, came to Italy by pilgrimage in the first years of the 11th century. The Normans, who were primarily mercenaries in there, took advantage of the difficult situation of the Lombard principalities and Byzantium, and over time used it for a political benefit on their behalf. After 1040, The Hauteville family, initated a new process. In 1053, a Papal-led war was fought in Civitate to drive the Normans in Italy, but the Normans were victorious. At the Melfi Council in 1059, the Papacy declared Roberto Guiscardo as Duke of Apulia-Calabria. The official recognition of the Norman lands gave further impetus to their achievements. By 1091, Southern Italy was completely taken over by the Normans. In the meantime: with the declare of the Crusades in 1095, another chance arose for the Normans. In 1096, under Bohemund's leadership, the Normans of Southern Italy joined the First Crusade. However, they joined this expedition not out of religious aims, but with dreams of new lands in the Balkans or Anatolia.