Çağdaş sanat yapıtlarında narsisizm olgusu ve estetik bağlamı
Narcissism in contemporary art works and aesthetic context
  1. Tez No: 667525
  2. Yazar: KEZİBAN KALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez, çağdaş sanatta narsisizm olgusu ve onun estetik bağlamı konusu çerçevesinde şekillenmiştir. Bu bağlamda narsisizm olgusu, çağdaş sanatta sanatçıların ilişkilendirdiği kavramlara etkileri yönünden alan yazın ve sanat pratikleri ile incelenmiştir. Araştırma için sanatçı örneklemlerinin seçiminde temel ölçüt seçilen sanatçıların çağdaş sanatta kabul görmüş olmalarıdır. Araştırmanın evrenini 15 sanatçı ve örneklemini 15 eser oluşturmuştur. Belirlenen çalışmanın sınırlılıkları göz önünde bulundurulduğunda bu çalışma bir durum çalışmasıdır ve temel ilkeleri nitel araştırma paradigmasına dayalıdır. Araştırmanın kapsamında güvenilirliği ve geçerliliği yüksek olan betimsel araçlar kullanılırken seçilen eserler tematik içerik analizi yaklaşımları ile ele alınmıştır. Tematik analizde Psikanalitik, yorum bilim (hermenötik) ve göstergebilim yaklaşımları birlikte kullanılmıştır. Tematik analizden elde edilen veriler sanat temelli (ABR-Art Based Research) araştırmanın temellendirilmesinde araştırmacının çalışmaları ile bağlantı kurulup bulgular ve sonuçlara ulaşılmıştır. Narsisizmin kökenine inilen bu araştırma onun belirsizliğe düşen bir olgu olduğunu göstermektedir. Narsisizm doğası gereği toplumsal anlamda farklı kavramlarla özdeşleşen bir olgu olarak var olagelmiştir. Aynı zamanda narsisizm bu belirsizliğine ve farklı kavramlarla bir bütün olarak ilerlemesine rağmen birçok sanatçının söylemlerinde ve eserlerinde enteresan, kıymetli ve esrarengiz görülmesini sağlayan şeyin ne olduğu her dönemde dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Bu nokta araştırmanın önemini belirleyen temel ilke olmuştur. Böylesi anlaşılmaz görünen narsisizmin toplumsal olarak anlamı ve çağdaş sanat mecrasında yer bulması araştırmanın konusunu teşkil etmektedir. Sonuç olarak çağdaş sanatta narsisizm kavramı, psikanalitik, yorum bilim ve göstergebilim yöntemleri ve içerik analizi yoluyla tematik bir yaklaşımla incelendiğinde çalışmalarda yer alan nesneler; cinsel, dinsel ve meta boyutlarında alt anlamlar kazanabilmektedir. Benzer durumda çağdaş sanatın kökenlerinde varlık gösteren sanat pratiklerinde, sanatçının da içinde bulunduğu çağın toplumsal olaylarında ve sorunlara yönelme davranışlarının kökenine inildiğinde narsisizm olgusu veya onun edimsel sonuçlarına rastlamanın olası sonuçlarıyla karşılaştığımız söylenebilir. Çağdaş sanatçılar için narsisizm kavramının bir tür metafor/mecaz oluşturma gizil gücü taşıdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been shaped within the framework of the phenomenon of narcissism in contemporary art and its aesthetic context. In this context, the phenomenon of narcissism has been studied with literature and art practices in terms of its effects on concepts associated with artists in contemporary art. Our basic criterion in choosing the artist samples for the research is the acceptance of the selected artists in the contemporary art medium. The universe of the research consisted of 15 artists and the sample of 15 works. Considering the limitations of the determined study, this study is a case study and its basic principles are based on qualitative research paradigm. While using descriptive tools with high reliability and validity within the scope of the research, selected works were handled with thematic content analysis approaches. Psychoanalytic, hermeneutical and semiotic approaches are used together in thematic analysis. Data from thematic analysis is art-based (ABR-Art Based Research) Data from thematic analysis is art-based. This study, in which we get to the root of narcissism, shows that it is a phenomenon that falls into obscurity. Narcissism, by its nature, has come to exist as a phenomenon that is socially identified with different concepts. At the same time, despite this uncertainty and progressing with different concepts as a whole, narcissism has managed to draw attention to what makes it seem interesting, precious and enigmatic in the discourses and works of many artists. This point has been the basic principle that determines the importance of research. The social meaning of narcissism, which seems such incomprehensible, and its place in the contemporary art medium constitute the subject of the study. As a result, the concept of narcissism in contemporary art, When examined with a thematic approach through psychoanalytic, hermeneutics and semiotics methods and content analysis, the objects in the studies; It can gain sub-meanings in sexual, religious and commodity dimensions. In a similar case, it can be said that we encounter the possible consequences of encountering the phenomenon of narcissism or its actual consequences, when the roots of art practices that exist in the origins of contemporary art, the social facts of the age in which the artist is also involved, and the origins of the behavior towards problems. It can be said that the concept of narcissism carries a kind of metaphor / metaphor-forming potential for contemporary artists.