Curling sporcularının mental dayanıklılık ve hedef bağlılığı düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the mental thoughness and goal commitment levels of curling athletes in terms of different variables
- Tez No: 667545
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Curling sporcularının mental dayanıklılık ve hedef bağlılığı düzeylerinin demografik ve spora ilişkin bazı değişkenler açısından istatistiksel olarak incelenmesidir. Materyal ve Metot: Bu araştırmada, nicel araştırma modellerinden biri olan tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Çalışmaya aktif olarak Curling sporu yapan 38'ü kadın, 53'ü erkek olmak üzere toplam 91 sporcu dâhil edilmiştir. Veri toplamak amacıyla araştırmacı ve uzman görüşü ile oluşturulan kişisel bilgi formu dışında 'Sporda Mental Dayanıklılık (Pehlivan ve Dinç, 2017)' ve 'Hedef Bağlılığı (Şenel ve Yıldız, 2016)' envanterleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma), Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Scheffe çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the mental thoughness and goal commitment levels of Curling athletes in terms of different variables. Materials and methods: Survey model -which is the one of the quantitative research modelswas used in this study. A total of 91 active curling athletes, 38 women and 53 men, were included in the study. Personal information forms, 'Sports Mental Toughness (Pehlivan and Dinç, 2017)' and 'Goal Commitment (Şenel and Yıldız, 2016)' inventories were used in order to collect the data. The obtained data was analyzed by statistical package program. Descriptive statistics (frequency, mean, standard deviation), Independent Sample T Test, One Way ANOVA and Scheffe multiple comparison test were used to analyze the data.