Groundwater appropriation game: A dynamic simulation approach
Yeraltı suyu paylaşımı oyunu: Dinamik benzetim yaklaşımı
- Tez No: 667546
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEREM SAYSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, dinamik benzetim modellemesi ve bilgisayar oyunu yardımı ile yeraltı suyunun müşterek kaynak özelliklerini araştırmaktadır. Dünya'daki en büyük tatlı su kaynağı olan yeraltı suyu, en değerli yenilenebilir kaynaklardan biri olarak kabul edilmektedir. Potansiyel kullanıcıları hariç tutma zorluğu ve bir kullanıcı tarafından tüketilen faydaların diğer kullanıcılara sunulan faydayı düşürmesi nedeniyle, yeraltı suyu bir müşterek kaynak olarak kavramsallaştırılmaktadır. Bir müşterek kaynak olarak yeraltı suyu, kuyuların kuruması, su çekme maliyetlerinin artması ve tuzlu su girişiyle su kalitesinin bozulması gibi tahsis ve paylaşım sorunlarına maruz kalmaktadır. Bu araştırmada, tek bir sulama mevsimi boyunca kaynak stokundan (akiferden) çekilen yeraltı suyu paylaşımı araştırılmıştır. Yeraltı suyu kullanıcıları, kendi çektikleri su miktarını artırmak için bağımsız olarak hareket ettiklerinde, su tablası düşmeye ve enerji maliyetleri artmaya başlar. Bu durum hem bireysel hem de kullanıcıların genelinin kaynaktan elde edecekleri faydanın azalmasına yol açar. Kaynaktan elde edilecek genel faydayı artırmak için kullanıcılar sulama faaliyetlerinin zamanlaması ve miktarı için iş birliği yapmak durumundadır. Bu, yeraltı suyu kullanıcıları arasında bir müşterek kaynaklar ikilemini temsil eder. Bu ikilemin dinamik karmaşıklığı hakkında öğrenmeyi kolaylaştırmak için, ağ tabanlı bir dinamik benzetim oyunu geliştirilmiştir. Oyunun temeli, dinamik bir benzetim modeline dayanmaktadır. Model, yeraltı suyu dinamiklerini (yeraltı suyu akışları, beslenme mekanizması gibi) ve yeraltı su çekimi ile mahsul verimi arasındaki dinamik ilişkiyi temsil etmektedir. Model ayrıca, çiftliklerin finansalları (mahsulden elde edilecek gelir, elektrik giderleri, net kazanç gibi) ve su kullanım verimleri hakkında çiftçi bazında hesaplamalar da yapmaktadır. Yeraltı Suyu Paylaşım Oyunu katılımcıların yenilenebilir kaynak limitleriyle karşı karşıya kalırken net kazançlarını en üst düzeye çıkartmayı hedefledikleri çok oyunculu, dinamik bir oyundur. Bu oyun, katılımcıların farklı stratejilerin sonuçlarını keşfetmelerini ve müşterek kaynakların karmaşık dinamikleri hakkında fikir edinmelerini amaçlamaktadır. Buna göre, deneme oyunundan elde edilen ilk gözlemler, oyun talimatlarının katılımcıların bir strateji geliştirmesi ve hedeflerine ulaşması için yeterli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research explores the common pool resource (CPR) characteristics of groundwater resources by dynamic simulation modeling and computer gaming. As the largest source of freshwater in the world, groundwater is deemed one of the most valuable resources. Due to the difficulty of excluding potential users and high subtractability of the benefits consumed by one user from those available to others, groundwater resource is conceptualized as a CPR. As a CPR, groundwater is prone to both provision and appropriation problems including but not limited to drying up of wells, increased pumping costs and deterioration of water quality due to the intrusion of salt water. In this research, allocation of flow (the extracted groundwater) from the resource stock (extractable water at the aquifer bed) during a single irrigation season is investigated. When groundwater users act independently to increase their water extraction, the resulting drawdown of the water table may lead to an increase in energy costs and reduce overall, as well as individual benefits. This represents a CPR dilemma among the irrigators, where the actors have to cooperate for the quantity and coordinate for the timing of their irrigation activity to increase overall benefits. To facilitate learning in and about the dynamic complexity of this dilemma, a network based dynamic simulation game is developed. The game is grounded on a dynamic simulation model. The model represents the groundwater dynamics (i.e. groundwater flows within the aquifer and recharge mechanism) and dynamic relationship between water extraction and crop yield. The model also calculates biweekly and end- of-the-season statistics for the individual farms on finances and water use efficiencies. Namely the Groundwater Irrigation Game is a multiplayer, dynamic game in which participants seek to maximize their farm profits while they are faced with the renewable resource limits. This game allows participants to explore consequences of different strategies and gain insights about the complex dynamics of the commons. Accordingly, the initial observations obtained from the pilot gaming indicate that the game instructions are sufficient for participants to develop a strategy and achieve their goals.