Majör abdominal kanser cerrahisi sonrası postoperatif pulmoner komplikasyon gelişmesinde ARISCAT risk indeksinin prediktif değeri
Predictive value of ARISCAT risk index in the development of postoperative pulmonary complication after major abdominal cancer surgery
  1. Tez No: 667544
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: UZMAN SEHER ALTINEL, DOÇ. DR. GONCA OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Majör Abdominal Kanser Cerrahisi Sonrası Postoperatif Pulmoner Komplikasyon Gelişmesinde Arıscat Risk İndeksinin Prediktif Değeri Amaç: Postoperatif pulmoner komplikasyon (PPK) terimi, anestezi ve cerrahi sonrası solunum sistemini etkileyen herhangi bir komplikasyonun gelişmesi durumudur. ARISCAT risk değerlendirme skoru (The Assess Respiratory Risk in Surgical Patients in Catalonia: Katalonya'da cerrahi hastaların solunum riskinin değerlendirmesi), hastaları düşük, orta ve yüksek risk gruplarına ayıran yedi değişkenli bir regresyon modelidir. Bu çalışmada amacımız majör abdominal kanser cerrahisi planlanan hastalarda ARISCAT risk skorlama indeksinin PPK gelişimini öngörmedeki etkinliğini araştırmak olarak planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya etik kurul izniyle ve gönüllü olmayı kabul ederek yazılı onamları alınan, 18 yaş üzeri, genel anestezi ile majör abdominal kanser cerrahisi planlanan ve ASA fiziksel skoru 1-4 olan 410 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, VKİ' leri, sigara içimi ve miktarı, ASA skorları, preoperatif hemoglobin değerleri, fonksiyonel durumu, son 30 gün içerisinde pulmoner sistem hastalık öyküsü, kemoterapi ve radyoterapi öyküsü, kullanılan anestezi yöntemi, cerrahi kesi yeri (alt-üst abdominal), premedikasyon durumu, toplam kan kaybı ve idrar çıkışı, laparoskopik veya açık cerrahi olması, acil veya elektif olması, operasyon süresi ve postoperatif analjezi yöntemi (intravenöz veya epidural hasta kontrollü analjezi gibi) kaydedildi. Hastalar preoperatif olarak değerlendirilerek ARISCAT risk değerlendirme skorları hesaplandı. Bulgular: Majör abdominal cerrahi uygulanacak 420 hasta çalışmaya uygun bulundu. Bu hastalardan 6 tanesi yazılı onamı imzalamadığı için, 4 hasta ise veri eksikliği nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Majör abdominal kanser cerrahisi uygulanan 410 hastanın %12,4'ünde PPK tespit edildi. Bu verilere göre PPK gelişen ve gelişmeyen hastalar arasında yaş, sigara kullanımı, ASA skoru, operasyon türü, pulmoner fonksiyon ve ARISCAT puanları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiş olup (p 0.05).
Özet (Çeviri)
Predictive Value of Ariscat Risk Index In The Development of Postoperative Pulmonary Complication After Major Abdominal Cancer Surgery Objektive: The term postoperative pulmonary complication is the development of any complications affecting the respiratory system after anesthetic and surgery procedures. The ARISCAT risk assessment score is a seven-variable regression model that divides patients into low, moderate, and high-risk groups. In this study, we aimed to investigate the effectiveness of the ARISCAT risk scoring index in predicting postoperative pulmonary complication development in patients scheduled for major abdominal cancer surgery. Materials and Methods: 410 patients over 18 years of age, scheduled for major abdominal cancer surgery under general anesthesia, and with an ASA physical score of 1-4 were included in the study. Demographic data of the patients, BMI, smoking status and amount of cigarette, ASA scores, preoperative hemoglobin values, functional status, pulmonary system disease history in the last 30 days, chemotherapy and radiotherapy history, anesthesia method used, surgical incision location (lower-upper abdominal), premedication status, total blood loss and urine output, being laparoscopic or open surgery, emergency or elective, operation time, and postoperative analgesia method were recorded. ARISCAT risk assessment scores were calculated by evaluating the patients preoperatively. Results: 420 patients who would undergo major abdominal surgery were eligible for the study. 6 of these patients did not sign the written consent, and 4 patients were excluded due to a lack of data. PPC was detected in 12.4% of 410 patients who underwent major abdominal cancer surgery.