Erzurum ili eğitim tipi aile sağlığı merkezlerine kayıtlı hastaların kol çevresi ve manşet boyutunun kan basıncı üzerine etkisi
The effect of arm circumferences and cuff sizes of patients registered in Erzurum educational family health centers on blood pressure
  1. Tez No: 667556
  2. Yazar: SÜMEYYE TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT SİNCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Araştırmamızda kol çevresi geniş olan bireylerde hem standart hem de kol çevresine uygun manşet (manşon) ile kan basıncı ölçümü yapılarak; manşon boyutu ile kol çevresi ilişkisini incelemek ve kan basıncının nasıl etkilendiği gözlemlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Mart-Ağustos 2020 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı Saltuklu ve Üniversite Eğitim Tipi Aile Sağlığı Merkezlerine ait beş aile hekimliği biriminde (AHB) gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı tipte bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya polikliniğe başvuran 18 yaş üstü erişkin, dâhil edilme kriterlerini karşılayan ve hariç bırakılma kriteri bulunmayan 527 hasta katılmıştır. Katılımcıların her iki koldan kol çevresi ölçümü ve her iki koldan kan basıncı ölçümü yapılmıştır. Kol çevresi geniş olarak tespit edilen bireylerde ise kan basıncı hem kol çevresine uygun manşon ile hem de standart manşon ile ölçülerek bulgular kıyaslanmıştır. Kan basıncı ölçümü öncesi hastaların ölçümü etkileyebilecek egzersiz, yemek yemiş olma, ilaç alımı sigara içme, çay, kahve gibi kafein içeren içecek tüketimi durumları sorgulanarak ve ölçüm öncesi katılımcıların beş dakika dinlenmesi sağlanarak ölçümler yapılmıştır. Kan basıncı ölçümleri için Omron M2 cihazı 24-32 cm kol çevresi olan katılımcılar için standart manşon olarak; Omron M6 Comfort ise kol çevresi 33-42 cm olan grupta geniş manşon olarak kullanıldı. Kol çevresi, cinsiyetten bağımsız olmak üzere 33 cm ve üzeri olanlar kol çevresi geniş kabul edilmiştir. Veriler SPSS 25 bilgisayar istatistik programına girilerek analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the relationship between cuff size and arm circumference and observe how these affect blood pressure by making blood pressure measurement with both standard and suitable cuffs in individuals with wide arm circumference. Material and Method: This study was conducted in five family health units of Saltuklu and University Educational Family Health Centers affiliated to Atatürk University Department of Family Health between March and August 2020. This study was designed as a descriptive study. The study included 527 patients who applied to the clinics being older than 18 met the inclusion criteria and did not have any exclusion criteria. The participants' both arm circumference measurements and blood pressure measurements were made. The blood pressure measurements of individuals with wide arm circumferences made with a standard cuff and a cuff suitable to their arm sized. The states that might affect the measurements such as exercising, having been eaten food, drug intake, smoking, and consuming caffeine-containing beverages such as tea and coffee were questioned before the blood pressure measurement, and the participants were made to rest for five minutes before the measurement. In blood pressure measurements, the standard cuff, Omron M2 device, was used for patients with an arm circumference of 24-32 cm while the wide cuff, Omron M6 Comfort, was used for patients with an arm circumference of 33-42 cm. Regardless of sex, those with an arm circumference of and above 33 were regarded to have wide arm circumference. Data were analyzed with the SPSS 25 statistical program.