Serum C1Q/TNF-α related protein-1(CTRP-1) seviyesi ile hipertansiyon arasındaki ilişki
The relationship between serum 1Q/TNF-α related protein-1 (CTRP-1) levels and hypertension
- Tez No: 667557
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: İlk defa hipertansiyon tanısı alan hastalardaki hipertansiyon varlığı ile serum CTRP-1 seviyeleri arasındaki ilişkinin gösterilmesi; serumdaki Renin ve CTRP-1 seviyelerini de birbirleriyle karşılaştırarak CTRP1'in kan basıncının düzenlenmesine olan etkisini açıklamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma olgu-kontrol çalışmasıdır. Ocak/2020 – Aralık/2020 tarihleri arasında S.B.Ü. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran, ek hastalığı olmayan ve ilk defa hipertansiyon tanısı alan 66 hastadan 23'ü dışlanarak 43 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Birebir yaş ve cinsiyetin eşleştirildiği sağlıklı 43 gönüllü de dahil edilerek çalışma toplam 86 kişi üzerinden yapılmıştır. Katılımcıların kan basınçları, rutin biyokimya testleri ve ELISA yöntemi ile çalışılan Human Renin ve Human CTRP-1 seviyeleri not edilmiştir. Çalışmanın tanımlayıcı analizleri için SPSS 21.0 kullanılarak veri tabanındaki verilerin frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Bağımsız değişkenler ile olgu ve kontrol grupları arasındaki ilişki Mann-Whitney U, ki kare testi, Spearman korelasyon testi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Demonstration of the relationship between the presence of hypertension and serum CTRP-1 levels in the patients diagnosed with hypertension for the first time; in order to explain the effect of serum CTRP-1 levels on blood pressure regulation by comparing serum Renin and serum CTRP-1 levels. Materials and Methods: The research is a case-control study. Out of 66 patients who applied to the S.B.Ü. İzmir Bozyaka Training and Research Hospital - Family Medicine Outpatient Clinic, between January / 2020 and December / 2020, who had no additional disease and were diagnosed with hypertension for the first time, 23 were excluded and 43 patients were included in the study, which consisted of a total of 86 people, including 43 healthy volunteers who were matched exactly the same age and gender. The blood pressure measurements and the routine biochemistry test results were recorded manually, while Human Renin and Human CTRP-1 levels of the participants were recorded by using ELISA method. For the descriptive analysis of the study, the frequency, percentage, mean and standard deviation values of the data were calculated in the SPSS 21.0 database. The relationship between independent variables and the case-control groups was analyzed using the Mann-Whitney U, Chi-Square test, and Spearman correlation test.