Eksenel fanlarda enerji verimliliği: Tekstil sanayi örneği
Energy efficiency in axial fans: An example for the textile industry
  1. Tez No: 667583
  2. Yazar: BUSE TURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde tüm endüstriyel işletmelerde en önemli konulardan biri hiç şüphesiz ki enerji verimliliği kavramıdır. Azalmakta olan doğal enerji kaynakları ve artan enerji maliyetleri; endüstriyel işletmeleri enerjinin verimli kullanılması ve enerji tüketimlerini azaltmaya yönelik çalışmalar yapmaya zorlamakta, bu durum da enerji verimliliğine olan önemi artırmaktadır. Bu çalışmada, tekstil sanayide oldukça yaygın olarak kullanılan alüminyum kanatlı eksenel fanlar ile Epoksi cam elyaf kanat yapısıyla aerodinamik bir dizayna sahip olan eksenel fanların enerji verimliliği açısından karşılaştırma sonuçları ele alınmıştır. Bu kapsamda tekstil sanayide klima santrallerinde alüminyum eksenel fanların, E-camı Epoksi FRP fanlar ile değiştirilmesiyle, A işletmesinde %15,77, B işletmesinde %29,05, C işletmesinde %28,55 ve D işletmesinde %23,27 birim enerji tasarrufu sağlanmıştır. Eksenel fanlarda üretilen malzeme cinsi ve tasarımsal olarak yapılacak olan iyileştirmeler ile fanın kullanıldığı sistemde ihtiyaç duyulan akışkan debisinin %15-30 oranında daha az enerji tüketilerek elde edilmesinin mümkün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most important issues in all industrial enterprises is undoubtedly the concept of energy efficiency. Declining natural energy resources and increasing energy costs; It forces industrial enterprises to work towards the efficient use of energy and to reduce their energy consumption, which increases the importance of energy efficiency. In this study, the comparison results of axial fans with aluminum blades, which are widely used in textile industry, and axial fans, which have an aerodynamic design with epoxy glass fiber blade structure, in terms of energy efficiency are discussed. In this context, by replacing aluminum axial fans in air handling units in the textile industry with E-glass epoxy FRP fans, energy savings of 15.77% in 1 axial fan in plant A, 29.05% in 1 axial fan in plant B, 28.55% in 1 axial fan in plant C and 23.27% in plant D were achieved. With the improvements to be made in terms of material type and design in axial fans, it was concluded that it is possible to achieve the required fluid flow rate in the system where the fan is used by consuming 15-30% less energy.