Mobilya kenti İnegöl atmosferinde poliklorlu bifenil (PCB) konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of the levels polychlorinated biphenyl (PCB) concentrations in furniture-manufacturing city in Inegol atmosphere
- Tez No: 667584
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN SIDDIK CİNDORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Bursa ilinin sanayi faaliyetlerinin yoğun olduğu İnegöl ilçesinde poliklorlu bifenillerin (PCB) atmosferik konsantrasyonları, gaz/partikül dağılımları ve meteorolojik faktörler ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Gaz ve partikül faz örnekleri yüksek hacimli hava örnekleyicisi (YHHÖ) kullanılarak toplanmıştır. Örnekleme Aralık 2017- Kasım 2018 tarihleri arasında iki bölgede (İnegöl Ticaret Sanayi Odası (İTSO)-Eski İtfaiye) yapılmıştır. Toplam atmosferik (gaz+partikül) Σ78PCB konsantrasyonları İTSO ve İtfaiye örnekleme bölgeleri için sırasıyla 4,01 ng/m3 ve 3,78 ng/m3 olarak belirlenmiştir. Her iki örnekleme bölgesinde ortalama aylık Σ78PCB konsantrasyonları, en yüksek Kasım (5,70±0,13 ng/m3) en düşük Nisan (1,63±0,15 ng/m3) ayında ölçülmüştür. Her iki örnekleme bölgesi için meteorolojik verilerle PCB konsantrasyonları arasında kayda değer bir ilişki tespit edilmiştir. İTSO ve İtfaiye örnekleme bölgelerinin atmosferik PCB konsantrasyon seviyelerinin meteorolojik verilerle ilişkisi çoklu lineer regresyon analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polychlorinated biphenyl (PCB) concentrations, gas/particle partitioning and relationship with meteorological factors in furniture manufacturing city İnegöl atmosphere were evaluated. Gas and particulate phase samples, high volume air sampler (HVAS) samples were collected. Samples were collected between December-2017 and November-2018 from the two different sites called The Inegol Chamber of Commerce and Industry (ID) near industries and the Fire Point (FW) near small furniture workshops. Atmospheric total (gas+particle) Σ78PCB concentrations were 4,01 ng/m3 and 3,78 ng/m3 for The Inegol Chamber of Commerce and Industry (ID) near industries and the Fire Point (FW) near small furniture workshops. The average monthly concentrations of Σ78PCB calculated in the highest November (5,70±0,13 ng/m3) and the lowest in April (1,63±0,15 ng/m3).