Assessment: The reconstruction of the affected historical sites according to the world heritage conditions: Residential houses in the Mosul old city
Değerlendirme: Dünya mirasının niteliklendirme koşullarına göre etkilenen tarihi sitelerin yeniden yapımı: Musul eski şehirde konut yapıları
  1. Tez No: 667605
  2. Yazar: AWS ALOBAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TULUM OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Miras alanlarının yeniden inşası, bir çatışma sonrası senaryoda, harap olmuş mülklerin daha önce bilinen duruma geri döndürülmesi, restorasyon ve korumanın kendi mimari konseptleriyle ilgili zamana uyacak bazı değişiklikler yapılması anlamına gelir. Musul, Ortadoğu'daki antik şehirlerden biridir, çok sayıda tarihi ve miras yapısıyla temsil edilen, büyük önem ve yüksek değer taşıyan kültürel ve kentsel mirasa sahiptir. 2017'deki savaş, şehre özellikle de eskilere büyük zarar verdi. Miras niteliğindeki binalarının birçoğu, eski şehrin kimliğini kirletecek şekilde değiştirdi ve bu day Dünya Mirası Geçici'deki durumunu etkiledi. Sonuç olarak, bu çalışma Musul Eski Kenti'ndeki konutların cephelerinin yetersizliğinin boyutunu ve nedenlerini Dünya Mirası kriterlerine (Özgünlük ve Bütünlük) göre değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Buna göre, Dünya Mirası kriterleri için uygun koşullara uygun tasarım yaklaşımları. Bu araştırmanın metodolojisi, literatür inceleme analizi ve vaka çalışmalarına dayalı tanımlayıcı bir yaklaşım içermektedir. Ayrıca Dünya Mirası kriterleri ve yeniden yapılanma yaklaşımları incelenmiştir. Ayrıca, bazı durumlarda bağlamlar, Musul'la birçok kültürel ve tarihi olayı paylaşan bir şehir olan Erbil gibi diğer şehirlerin deneyimleriyle araştırma yoluyla bu kriterleri test etmek için analiz edilmiştir. Varşova, Musul'la tamamen benzer bir yıkıma uğrayan bir şehir. Bu çalışma aynı zamanda Varşova'nın yeniden inşasını ve mirasın korunmasının gelişimini de içermektedir. Böylece, araştırma, savaş sonrası yeniden yapılanma ile ilgili teorik kavramların sunumuna gidecek ve tarihi şehirler için çeşitli yönlerini inceleyecek. Çalışma sırasında Musul'un ev cephesini oluşturan unsurlar ve işlevleri anlatıldı. Ek olarak, Musul için son iki mimari dönem incelendi (savaş öncesi 2017 ve müteakip yeniden yapılanma). Bir ara sokağı analiz etmek için yapılan çalışma sonuçları, Musul'un Eski Şehri'nin yeniden yapılanmada Özgünlükten çok Bütünlük eksikliğinden muzdarip olduğunu gösterdi. Dürüstlük eksikliği yüzdesi (65 %) idi, buna karşılık Özgünlük eksikliği (% 39) idi; bu, mekanın ruhuna uymayan modern malzemelerin kullanılması ve koruma işlemlerinin ihmal edilmesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reconstruction of heritage sites means returning ruined properties to the previously known state, in a post-conflict scenario, introducing certain modifications to suit the time relates to the own architectural concepts of restoration and conservation. Mosul is one of the ancient cities In the Middle East, has a cultural and urban heritage that carries great importance and high value, represented by many historical and heritage buildings. The war in 2017 has caused extensive damage to the city, especially to the old ones. Many of its heritage buildings had changed in a way that defiles the old city's identity, which effects on its situation on the World Heritage Tentative. Consequently, this study aims to assess the extent of the lack of the facades of residential properties in the Mosul Old City and its causes regarding the World Heritage criteria (Authenticity and Integrity). Accordingly, their design approaches of compatibility with the qualifying conditions for World Heritage criteria. The methodology of this research includes a descriptive approach based on literature review analysis and case studies. In addition, the criteria of World Heritage and reconstruction approaches have studied. Besides, in some cases, contexts have analyzed to test these criteria through research with other cities' experiences, such as Erbil, a city that shares many cultural and historical events with Mosul. Warsaw, a city that has suffered a complete and vast similar destruction with Mosul. This study also includes the rebuilding of Warsaw and the evolution of heritage preservation. Thus, research will go to the presentation of theoretical concepts related to post-war reconstruction, as well as study its various directions for the historical cities. During the study, the elements and their function that form the façade of the Mosullian house have explained. In addition, two recent architectural periods have examined for Mosul (pre-war 2017 and subsequent reconstruction). The study results for analyzing an alleyway showed that the Old City of Mosul suffers from the lack of Integrity more than Authenticity in the reconstruction. The percentage of lack of Integrity was (65%), in contrast, the lack of Authenticity was (39%); this is due to the use of modern materials that do not suit the place's spirit and the neglect of preservation processes.