Çizgi roman ve yeni sunum biçimleri
Comic books and new forms of presentation
  1. Tez No: 667615
  2. Yazar: AHMET UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİ ONUR BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çizgi roman; dijital ya da geleneksel yöntemlerle elle çizilmiş, mantıklı bir bütünlük ve süreklilik oluşturacak biçimde art arda gelen, her karesinde bir öyküyü anlatan, bunu da genellikle yazı baloncukları ile destekleyen, basılı olarak kullanılıp çoğaltılan görsel bir anlatı tasarımıdır. Çizgi romanlarda anlatılar genelde resimler ile ifade edilir. Bu araştırmanın konusu, çizgi roman tasarımında alternatif gösteri uygulamalarının neler olabileceğine ilişkin bir derleme yapmaktadır. Araştırma kapsamında üç boyutlu ve kabartmalı baskıların yanı sıra çizgi romanlar, içerisinde barındırdıkları metinlerin seslendirilmesi ve dijital olarak hareket ettirilmesiyle yeni bir sunum biçimi oluşturulması hedeflenmiştir. Basılı olarak kolay ulaşılabilen çizgi romanların teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital olarak sunulması, sayfa üzerindeki anlatının dijital mecralardaki dizi ve film gibi şekilleriyle de beraber kullanılması anlatılmıştır. Çizgi roman, ABD'de olduğu gibi Türkiye'de de birçok film ve dizi için ilham olmuştur. Bunun sonucu olarak hem ABD'de hem de Türkiye'de birçok dizi ve film, çizgi roman uyarlaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Çizgi romanlardan uyarlanan bu dizi ve filmler, çizgi roman üretimine ve satışına zarar vermediği gibi doğru orantılı olarak iyi yönde etkilemiştir. Araştırmada Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunu anlatan“Diriliş Ertuğrul”adlı çizgi roman, kare kodları bağlanmış, yeniden tasarlanmış ve detaylandırılmıştır. Araştırmanın konusu doğrultusunda çizgi roman tasarımı teknoloji ile bir arada güncel tasarım anlayışına uyarlanarak gelecek kuşaklara hem ilham hem de yazılı ve görsel olarak hazırlanmış bilimsel bir kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Comic book; It is a visual narrative art that is hand-drawn digitally or by traditional methods and tells a story in every successive frame in a way that creates a logical whole and continuity, and usually supports it with writing bubbles and reproduces in print and use. Narratives in comic books are usually on pictures. The subject of this research is“Comic books and new forms of presentation”. Besides the three-dimensional and anaglyphic prints within the scope of this research, it is examined that a new presentation concept has been made with the voice and digital movement of the texts of the circles in comics. Owing to the development of technology in comic books that are easily accessible in print, the comics are presented digitally and the actions on the page are used together with the forms in the digital channels. As in today's cinema in Americabegan with the comic book adaptation Yeşilçam in Turkey has been inspired by the movies and series. Both in America and Turkey, a lot of movies and tv series emerge as a comic books adaption. Movies and tv series which are adapted from comics do not impair the production and sale of the comic books, moreover, affect them directly in good proportion. Researcher, the comics known as“Diriliş Ertuğrul”which about the foundation of the Ottoman Empire, has redesigned and elaborated this legendby linking it to the TV series with QR codes. In accordance with the topic of the research, comic book art in conjunction with technologyhas been adapted to the conception of contemporary art handing downboth as inspirational and as a written and visually designed scientific resource for future generations.