Endemik Papaver pılosum Sibth. & Sm subsp. pilosum (Papaveraceae) taksonunun tohum çimlenmesi üzerinde araştırmalar
Studies on seed germination of endemic Papaver pilosum Sibth. & Sm subsp pilosum (Papaveraceae) species
  1. Tez No: 667616
  2. Yazar: FİGEN İŞERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Endemik Papaver pilosum Sibth. & Sm subsp pilosum (Papaveraceae) Uludağ ve Çankırı'da yayılım gösteren Türkiye endemiği bir takson olmasının yanısıra önemli tıbbi ve aromatik madde içeriğine sahiptir. Bu çalışmada, Uludağ'ın alpin kuşağından toplanan Papaver pilosum tohumlarının çimlenmesi üzerinde nemli soğuk uygulama (2 ve 4 ay), kuru depolama (6, 12, 24 ay), hormon uygulaması (150, 250, 500 ppm GA3) ve farklı sıcaklık rejimleri (20/10, 25/10, 20 0C) ve ışık (ışık/ karanlık) koşullarının etkileri incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler tohumların dormant olmadığını, türün ideal çimlenme sıcaklığının 20/10 0C olduğunu ve tohumların çimlenmek için ışığa ihtiyaç duymadığını göstermektedir. Araştırmada GA3 uygulamasının P. pilosum tohumlarının çimlenmesine etki etmediği görülmüştür. 24 ay kuru depolama şartlarında bekletilen tohumların çimlenme yüzdelerinde belirgin bir düşüş gözlemlenmiştir. P. pilosum türünün çimlenme gereksinimleri üzerinde daha önce yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile elde edilen veriler türün ex-situ korunması için gerek duyulabilecek çimlenme fizyolojisine yönelik bilgi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Besides being distributed in Uludağ and Cankiri, endemic Papaver pilosum Sibth. & Sm subsp pilosum (Papaveraceae) also contains important medical and aromatic substance. In this study, effects of wet cold stratification (2 and 4 months), dry storage (6, 12, 24 months), hormone treatment (150, 250, 500 ppm GA3), various temperature regimes (20/10, 25/10, 20 0C) and light conditions (light/ darkness) on germination of Papaver pilosum seeds which were collected in Uludağ alpin zone. Data obtained from the study showed that seeds were not dormant, the favourable germination temperature for the speies is 20/10 0C and there is no light requirement for the seed germination. In the study, it is observed that GA3 has no effect on germination of P. pilosum seeds. There is no previous research on germination requirements of P. pilosum. Data obtained from this study provides information about the seed germination physiology of the species, that can be used in the ex-situ protection of the species.