Türkiye'de online alışverişin tüketici davranışları üzerindeki etkisi
The effected of online shopping on consumers behaviours in Turkey
  1. Tez No: 667622
  2. Yazar: SEDA YESİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL HÜMEYRA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde iletişim ve ağ teknolojilerinin gelişmesiyle internet kullanıcı sayısı da her geçen gün artmaktadır. İnternet kullanıcı sayıları ile orantılı olarak elektronik perakendecilik ve online alışveriş de gelişmektedir. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla geleneksel satış yöntemleri elektronik ortama dönüşmüş ve satıcıların ürünlerini online olarak pazarlamalarını sağlamıştır. Bilgisayar, tablet ve telefon teknolojileri ile evden çıkmadan tüm ihtiyaçlar karşılanabilmekte ve tüm dünyadan alışveriş imkanı sunulmaktadır. Elektronik perakendecilik ve online yapılan alışverişler tüketicilerin alışveriş yöntemlerini ve perakendecilik sektörünü değiştirmektedir. Bu çalışmanın amacı, online alışverişin tüketici davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmada veri toplayabilmek amacıyla Türkiye'de yaşayan tüketicilere anket uygulanmış ve anket çalışması sonucu 306 adet anket elde edilmiştir. Elde edilen bulguların değerlendirilmesinde SPSS 22.0 paket programından yararlanılmıştır. Bu kapsamda, tüketicilerin online alışveriş davranışları, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans (Anova) analizi ve regresyon analizi ile test edilmiştir. Yapılan analiz sonucu çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları, online alışveriş kullanım sıklıklarının oldukça fazla olduğunu ve tüketicilerin online alışveriş davranışlarını etkileyen faktörlerin başında güven algısının geldiğini göstermektedir. Bununla birlikte, online alışveriş davranışları ile güven algısı arasında anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, online alışveriş davranışları ile risk algısı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilirken, satış sonrası hizmetler ile anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatın her anında tüketiciler sürekli olarak online alışveriş yapacak imkanı bulabilmektedirler. Özellikle Covid-19 pandemi süreciyle birlikte online alışverişin artması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the number of internet users is increasing day by day with the development of network and communication technologies. Electronic retailing and online shopping have also developed in proportion to the increase of the number of internet users. With the widespread use of the internet, traditional sales methods have transformed into electronic media and provided sellers to market their products online. All needs can be met with computer, tablet and phone technologies without leaving the house, and the opportunity of online shopping is given from all over the world. Electronic retailing and online shopping are changing the shopping methods of consumers and the retail industry. The aim of the study is to examine the effect of online shopping on consumer behaviors. To collect data, a survey method was applied to consumers living in Turkey and 306 surveys were obtained through this study. SPSS Statistics 22.0 software was used to perform quantitative analysis. Within this context, consumers' online shopping behaviors were tested by utilizing independent samples t-test, one-way ANOVA and regression analysis. Various findings were reached as a result of the analysis. The results of the study have also indicated that frequencies of the use of online shopping have become more and perception of trust is the most affecting factor of consumers' online shopping behaviors. However, a significant relation was also observed between online shopping behavior and perception of trust. While there is also a significant relation between online shopping behavior and risk perception, no significant relation was observed for after sales services. As a result, consumers have found the opportunity for online shopping at any moment with the development of technology. Online shopping, particularly, is expected to increase under the Covid-19 pandemic period.