İnternet üzerinden alışverişin tüketici davranışı üzerindeki etkisi
Via internet shopping' effects on consumer behaviour
  1. Tez No: 325923
  2. Yazar: DERYA GERLEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A.METE TÖRÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma tezi, internet kullanan tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yapma durumları ve tüketicilerin internet üzerinden alışverişe ilişkin görüşlerini analiz etmeye çalışmaktadır. Bu amaçla araştırma, tüketici davranışları üzerinde etkili olabilecek faktörleri ortaya koymaya çalışmakta, ve Antalya şehrinde yaşayan insanlar üzerinde yapılan bir yapılandırılmış bir anket çalışmasına odaklanmaktadır. Ortalama bir büyükşehir olan Antalya 200 örneklem ile internet kullanan tüketicilerin yapısı hakkında bazı fikirler edinmemiye yardımcı olurken, aynı zamanda Türkiye'nin internet kullanan tüketicileri hakkında da kabaca bir fikir edinmemizi sağlayacaktır. Araştırmanın örneklemini rassal olarak seçilen 200 internet kullanıcısı oluşturmuştur. Araştırma internet kullanıcıları ile yüz yüze metodu (face-to-face) ile 15 tanesi çoktan seçmeli ve 3 tanesi derecelendirmeli (Likert Scale) soru yöntemi ile `kesinlikle katılmıyorum, katılmıyorum, kararsızım, katılıyorum ve kesinlikle katılıyorum' gibi sorulardan oluşmaktadır. Araştırma sonucunda internet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin %54'ünü kadın ve %46' sını erkek tüketiciler oluşturmaktadır. Katılımcıların internet üzerinden yaptıkları alışveriş sıklığı incelendiğinde ise; %15,5'inin haftada bir kez, %15'inin haftada birkaç kez, %15'inin iki haftada bi kez, %38'inin ayda bir kez ve %16,5'inin de daha önce yapmadığı saptanmıştır. Anket sonucu aynı zamanda tüketicilerin karar verme süreçlerinde etkili olan faktörleri göstermektedir; %22 katılımcı garanti koşullarının sağlanmasını%14 katılımcı ürün teslimat koşullarının güvenilirliğini, %24 katılımcı ise diğer internet kullanıcılarından edindiği bilgiler (feedback) ve %40 katılımcı ise ödeme sistemlerinin güvenirliliğini riski azaltan bir unsur olarak görmüştür. Ayrıca araştırmaya katılan kullanıcılar düşük fiyat arayışının internet üzerinden alışverişyapmaya yönelten etkenlerden olmasına %15'inin kesinlikle katılmadığı, %18,5'inin katılmadığı %16'sının kararsız olduğu %29'unun katıldığı ve %21,5'inin kesinlikle katıldığı saptanmıştır. Sonuç olarak internet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin davranışlarının farklılık gösterdiği ortaya belirlenmiştir ve tüketici davranışlarındaki bufarklılıklar tüketicilerin farklı bilgilendirildiklerini göstermekle birlikte bu gruplar içinde bazılarının yanlış bilgiye sahip olması gerekir, veya hepsi yanlış bilgiye sahip olabilir fakat hepsinin doğru bilgiye sahip olması neredeyse imkansızdır. Bu da internet kullanan tüketicilerin bilgi eksikliklerinin olduğunu ve bu konuda daha fazla bilgilenmeleri gerektiğini bize göstermektedir. Bu çalışmanın aynı zamanda internet üzerinden alışveriş hizmeti sunan işletmelere veya bu sektöre yeni girecek işletmelere Türkiye'de tüketici davranışlarının analizi ile yol gösterici nitelikte olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research thesis aims to analysis internet user consumers? current online shopping situation and, determine the consumers? view about online shopping. Indeed, this research tries to set forth the factors which would be effective on consumer behaviours, and focuses a structured survey research on people who are residents in Antalya, TURKEY. An average metropolitan city of Antalya?s 200 sample size gives some idea about the structure of consumer but it would also reflect the Turkey?s general internet user consumers? structure with an approximate rate. The survey research?s sample consists of 200 randomly selected internet users. And, questions have been asked by face-to-face survey method with 15 multiple choice and 3 likert scale questions which are ?Absolutely Disagree; Disagree; Uncertain; Agree; Absolutely Agree?. According to the survey result: 54% of internet user consumers? are women, and 46% are men. Online shopping frequency 15,5% one time per week, 15% several times per week, 15% one time per two weeks, 38% one time per month, 16,5% have never done before. The survey result also showed us what aspects have effects on consumer deciding process by decreasing the risk of online shopping; 22% of the participants care about guarantee conditions, 14% care about trustworthy of product and/or service delivery conditions, 24% care about feedback of the other customers and, 40% care about trustworthy of payment systems. On the other hand, effects on consumers of low-price accessibility conditions by internet is resulted as: 15% of participants absolutely do not see any effects on themselves, 18,5% do not agree, 16% uncertain, 29% agree and, 21,5% absolutely agree on low-price effect. Consequently, e-customers? behaviours differ, and any differences for customer behaviours mean some of the customers have to be wrong, or all of them wrong, but it is almost impossible all customers are right. That means, internet user consumers have lack of knowledge, and they need to improve their knowledge. This research analysis also would be helpful for the firms which benefit on-line marketing, or potential firms which are in deciding process to start online business in Turkey.