Orduda sosyal hizmet: Terör gazilerinin ve aile üyelerinin yaşam deneyimleri, sorunları ve gereksinimleri
Military social work: life experiences, problems and needs of terror veterans and family members
- Tez No: 667675
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada, terörle mücadelede etkin bir şekilde görev alarak eve dönüş yapmış terör gazilerinin ve aile üyelerinin sorunları, gereksinimleri ve yaşam deneyimleri ele alınmıştır. Araştırmanın verileri, nitel araştırma yöntemiyle terör gazileri, onların eşleri ve çocukları olmak üzere toplam otuz katılımcıyla yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmelerle toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, görev öncesi, görev sırası, eve dönüş sonrasını temel alarak, yaşam deneyimleri, karşılaşılan sorunlar, gereksinimler ve çözüm önerileri olmak üzere dört tema altında tartışılmıştır. Görev öncesi dönemde, görev haberinin alınmasıyla beraber, aile üyelerinde endişe, korku, öfke ve üzüntü gibi duygusal değişimlerin meydana geldiği, ebeveynlerin çocuklarını göreve ilişkin bilgilendirme konusunda tereddütler yaşadığı bulunmuştur. Görev sırasında terör gazilerinin ve aile üyelerinin travmatik yaşam deneyimleri, bu deneyimlerin yol açtığı psikososyal sorunlar, tek ebeveynli aile yaşamının güçlükleri, çocuğun eğitim yaşamı, tayin ve barınma konuları ele alınmıştır. Eve dönüş sonrasında, ordudan ayrılma kararı, terör gazilerinin ve aile üyelerinin sivil yaşama uyumu ve eve dönüş sonrasında yaşanan psikososyal sorunlar ortaya konmuştur. Son olarak terör gazilerinin ve aile üyelerinin yaşanılan sorunlara ve gereksinimlere yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir. Orduda sosyal hizmet uygulamasının terör gazilerinin ve aile üyelerinin yaşadıkları sorunların çözümünde, müracaatçıların gereksinimlerinin hak temelli bir düzlemde karşılanmasında önemli roller üstleneceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems, needs and life experiences of terror veterans who have actively participated in the fight against terrorism and returned home and their family members are discussed. The data of the study were collected through semi-structured and in-depth interviews with a total of thirty participants, including terror veterans, their spouses and children, using qualitative research methods. The findings of the study were discussed under four themes: life experiences, problems encountered, needs and solution suggestions, based on the pre-deployment, deployment, and post-deployment phases. It was found that emotional changes such as anxiety, fear, anger and sadness occurred amongst family members during the pre-deployment phase, with the news of the deployment assignment, and that parents had hesitations about informing their children about the deployment. At the deployment phase, the traumatic life experiences of terror veterans and their family members, psychosocial problems caused by these experiences, the difficulties of single-parent family life, the children's education life, appointment and accommodation issues were discussed. At the post-deployment phase after returning home, the decision to leave the army, the integration of terror veterans and their family members to civilian life, and psychosocial problems after returning home were revealed. Finally, solutions to the problems and needs of terror veterans and their family members were included. It is considered that the social work practice in the army plays an important role in solving the problems experienced by terror veterans and their family members and meeting the needs of the clients on a rights-based platform.