Mâliki mezhebinde, tahâret ve namaz konularında mefhûm-i muhâlif ile amel edilmeyen meseleler
The intellectual issues that the owners don't work in conflict and prayer issues
- Tez No: 667681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWAN MOHAMMED ABDULLAH MOGHALLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Delaletü'l-hitap, meskût anhin hükümde mantûk bihin sabit hükmüne muhalif bulunmasıdır. Bu durum Mefhum-i muhalif olarak isimlendirilir. Bu, Hanefiler hariç, Mâlikîlerin de arasında bulunduğu cumhurun şer'i hükümleri istinbat etmede kullandığı delâletler arasında yer alır. Mâlikîler bununla en çok amel eden mezhepler arasında yer alır. Buna rağmen Mâlikî âlimleri bazı fıkhi meselelerde bununla amel etmeyi yasaklamışlardır. Bundan ötürü tez çalışmamızın, Mâlikîlerin mefhum-i muhalifle amel etmekten vazgeçtikleri fıkhi meseleler, vazgeçme nedenleri ve delilü'l-hitabın hücciyeti hakkında olmasını istedik.Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü, üç alt başlık içermektedir. Birinci bölümde mefhum-i muhalif tanımı ve onunla amel etme koşulları, İkinci bölümde, Mâlikî mezhebinin özetle neşetine ve gelişim aşamalarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde Mâlikîlere göre mefhum-i muhalifin hüccet oluşu ve onu delil göstermekten vazgeçmeleri konusu ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama bölümü ise iki kısma ayrılmıştır. Birinci bölüm: Mâlikî mezhebinin namaz konusunda mefhûmi muhâlifle amel etmekten vazgeçtikleri meseleler. İkinci bölüm: Mâlikî mezhebinin taharet konusunda Mefhûmu muhâliflele amel etmekten vazgeçtikleri meseleler. Ardından mefhum-i muhalifle amel edenlerin delilleri ve bu meselelerde mefhum-i muhalifle amel etmekten vazgeçen Mâlikîlerin delilleri zikredilmiştir. Daha sonra mezheplerin görüşlerinin değerlendirmesini yaptık. Bazı Mâlikîlerde olduğu gibi, temelden itiraz etme ve kabul etmeme nedeniyle değil ancak bazı meselelerde mefhum-i muhalifle amel etmemeyi gerektiren nedenler bulunmaktadır. Mâlikîler, mefhumu'l-hitapla amel etme konusunda aralarına bazı engeller girmiş olsa da onu hüccet olarak göstermeye bağlıdırlar.
Özet (Çeviri)
Abstract: Delaletu'l-hitab, in judgement, is the notion of meskut anh's opposition to mantuk bih's fixed judgements.This notion is named as the Mefhum-i muhalif (matter of contrario). This is among the indications that the cumhur (most scholars of Fiqh), which includes the Mâlikîs, with the exception of Hanafis, uses to reveal the meanings of the Sharia judgements. Mâlikîs are among the religious sects that practice religious matters based on this notion. Despite this, Mâlikîs scholars have forbidden people to practice with it in some Fiqh (Islamic Law) issues. There are three main goals of this thesis: First, is to find out the Fiqh issues that The Mâlikîs abandon the notion of contrario in the practice of religious matters. Second, is to elicit the reasons for not using the notion of contrario. Third, is about the Delilu'l-hitab (evidentiary-statement).This work consists of three chapters. The introduction chapter consists of three subtitles. 1. The matter of contrario is defined and the ways of its practice are explained. 2. Under this title, the birth and rise of Mâlikî sects are analyzed. 3. In this section, I analyzed how the notion of contrario had been used as hujjat (strong evidence) and how it was abandoned. The implication section is divided into two sections. First, is about the issues that the Mâlikîs sects have abandoned the notion of contrario in the practice of religious matters. Second, is especially about the issue of cleanliness that the Mâlikîs did not practice based on the notion of contrario. For every aspect of the issues, the sect's opinions, their point of view, are also mentioned in this section. Next, those who practice based on the notion of contrario and the Mâlikîs who do not practice this notion and the opinions of the other sect's are mentioned. Finally, the researcher indicates his own opinion and preference. The findings of this work are explained in the last section. Six issues are explained in the first part and five issues are explained in the second section. Like some Mâlikîs, there are some reasons for not practicing in some religious matters based on the notion of contrairo. The number of issues found in both sections ensures this. However, these two sections do not account for the issues that Mâlikîs practice based on the notions of contrairo. Mâlikîs tend to practice mostly based on the notion of contrairo and rely on the notion of contraio as strong evidence even if there are some obstacles in the practice of the notion of contrario.