Eskişehir ilinde golf turizmine yönelik uygun alanların belirlenmesi
Determining suitable places for golf tourism in Eskişehir province
- Tez No: 667699
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNAY AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Golf zaman geçtikçe daha çok ilgi duyulan ve turizmdeki önemini arttıran bir spor turizmi faaliyeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Her geçen yıl ülkeler sahip oldukları golf sahalarını arttırmaya çalışmaktadır. Fiziksel olarak her yaş grubuna uygun olması golfü herkes için cazip hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı Eskişehir ilinde golf turizmine uygun yerlerin belirlenmesidir. Eskişehir'in sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal çekiciliklerin yanında golf turizmi imkanının da turistlere sunulması ilin cazibesini arttıracaktır. Golf turizmi için gelen ziyaretçilerin diğer çekiciliklere de talep göstermesi ilin turizm faaliyetlerinin büyük ölçekte gelişmesine zemin hazırlayacaktır. Çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemleri ile ağırlıklı çakıştırma analizi uygulanarak golf sahası için uygun yerler belirlenmeye çalışılmıştır. Ağırlıklı çakıştırma analizi yapılmadan önce çalışmada kullanılacak parametrelerin ağırlık değerlerinin belirlenmesi için Analitik Hiyerarşi Prosesi uygulanmıştır. İlin genelinde parça parça olarak golf sahası için uygun alanların bulunmasının yanında batı kısımlarda uygun yerlerin çok olduğu görülebilmektedir. İlin doğusunda Sivrihisar, Günyüzü ilçeleri ve Ankara sınırının kesişme noktasında en geniş uygun alanların bulunduğu görülmüştür. Bunlara ek olarak Sakarya Nehri boyunca golf sahasına uygun yerler göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
As time passes golf emerges as a sports tourism activity that becomes more interested in and increases its importance in tourism. With each passing year, countries has been trying to increase their golf courses. Being physically suitable for all age groups makes golf attractive for everyone. The aim of this study is to determine suitable places for golf tourism in Eskişehir. In addition to the historical, cultural and natural attractions Eskisehir has, offering the opportunity of golf tourism to tourists will increase the attraction of the city. The fact that visitors coming for golf tourism show demand for other attractions will prepare the ground for the development of tourism activities in the province on a large scale. In the study, it was tried to determine suitable places for the golf course by applying weighted overlap analysis with Geographic Information Systems. Before performing weighted overlay analysis, Analytical Hierarchy Process was applied to determine the weight values of the parameters to be used in the study. In addition to the existence of suitable areas for the golf course in parts throughout the province, it can be seen that there are many suitable places in the western parts. It has been observed that there are the widest suitable areas at the intersection of Sivrihisar, Günyüzü districts and Ankara border in the east of the province. In addition to these, places suitable for golf courses stand out along the Sakarya River.