Backchannels in spoken Turkish
Konuşma Türkçesinde geribildirimler
  1. Tez No: 667723
  2. Yazar: KADRİYE AYTAÇ DEMİRÇİVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışma Sözlü Türkçe Derlemi'nde kullanılan bütün sözcüksel ve sözcüksel olmayan geribildirimleri ve bu geribildirimlerin işlevlerini belirlemeyi hedeflemektedir. Çalışma aynı zamanda veride doğal olarak oluşan gruplarda geribildirimlerin kullanımlarındaki farklılıkları araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçlara ulaşmak için veri kaynağı olarak Sözlü Türkçe Derlemi ve geribildirimlerin işlevlerini tanımlamak için EXMaRALDA araçları kullanılmıştır. Aile ve/veya akrabalar (35), aile ve arkadaşlar (13) ve arkadaşlar ve/veya tanıdıklar (13) arasında olmak üzere üç ana ortamda 61 konuşmadan oluşan bir alt derlem oluşturuldu. Geribildirimlerin işlevlerini belirlemek için verinin geriye dönülerek tekrarlı analizini gerektiren döngüsel bir yöntemin kullanıldığı analiz sonuçlarına göre hem sözcüksel hem de sözcüksel olmayan geribildirimler konuşmanın akışını sağlamak ve tutum bildirmek olmak üzere iki temel işleve sahiptir. Her iki temel işlev de birçok alt işlevlere sahiptir. Analiz sonuçları farklı yaş ve cinsiyet gruplarının sözcüksel ve sözcüksel olmayan geribildirimlerin kullanımına dair bazı istatistiksel eğilimleri olduğunu göstermektedir. Tamamı genç kadın konuşmacılardan oluşan gruplarda geribildirimlerin diğer yaş ve cinsiyet gruplarına göre daha sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Bunun yanı sıra, belirtilen gruplar geribildirimleri sıklıkla onaylama ve vii görüş birliği belirtme işlevleri için kullanmaktadır. Bu istatistiksel eğilimlere rağmen analiz sonuçları konuşmanın konusu ve konuşmacıların eğitim ve yetişme durumları gibi değişkenlerin konuşmacıların yaş ve cinsiyetlerine göre geribildirimlerin kullanımında daha önemli etkilere sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify all the non-lexical and lexical backchannels and different functions carried out by these backchannels in the Spoken Turkish Corpus. It also aims to investigate differences in the use of backchannels in naturally formed groups in the data. In order to achieve these aims, Spoken Turkish Corpus was used as the data source and EXMaRALDA tools were used to annotate functions of the backchannels. A sub-corpus was formed consisting of 61 conversations from three main settings: conversations among family and/or relatives (35), among family and friends (13) and friends and/or acquaintances (13). Using a cyclic approach which requires continuous back and forth for the identification of the functions of backchannels, the results show that both non-lexical and lexical backchannels have two main functions: keeping the conversational flow and showing attitudes. Both of these main functions also have a diverse set of sub-functions. The analysis shows that there are some statistical tendencies for different age and gender groupings with regard to their use of nonlexical and lexical backchannels. Groups consisting of entirely young female speakers tend to use backchannels more commonly compared to other groups. In addition, they tend to use backchannels with the approval and agreement functions mostly. However, results also indicate that despite these statistical tendencies, other variables such as the v topic of the conversation and socio-educational background of the speakers might have a more fundamental effect on the use of backchannels than age and gender of the speakers.