Psikolojik sermayenin örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık üzerine etkisine yönelik Türkiye'de yapılan çalışmalar üzerine bir meta analizi
A meta-analysis of the studies conducted throughout Turkey on the effects by psychological capital on organizational cynicism and organizational behavior
  1. Tez No: 667724
  2. Yazar: İCLAL YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı iş görenlerin psikolojik sermaye düzeyleri ile örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişkiyi bir araştırma sentezi yöntemi olan“Meta Analiz”yöntemiyle Türkiye bağlamında yapılan çalışmalar kapsamında incelemektir. Söz konusu değişkenlere ilişkin 2012-2020 yılları arasında kamu ve özel sektörde çalışanlara yönelik yapılan 53 adet bireysel çalışmaya ulaşılmış ve analize dahil edilecek yayınları belirlemek amacıyla oluşturulan kriterlere uyan toplamda psikolojik sermaye ve örgütsel sinizm değişkenlerini ele alan 4265 örneklem büyüklüğüne sahip 14 çalışmanın, psikolojik sermaye ve örgütsel bağlılık değişkenlerini ele alan 6462 örneklem büyüklüğüne sahip 23 bireysel çalışmanın korelasyon değerleri ve örneklem büyüklükleri kullanılarak meta analizi gerçekleştirilmiştir. Alan yazın taraması ve kriterlerin belirlenerek araştırmaların kodlanması, kriterleri karşılayan araştırmalardan analize dahil edilenlerin etki büyüklüklerinin hesaplanması, temel meta analizinin yapılması ve genel etkinin hesaplanması, yayın yanlılığının tahmin edilmesi ve düzeltilmesi aşamaları Comprehensive Meta Analysis (CMA) V.3 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Genel etki büyüklüğünün hesaplanmasında yapılan homojenlik testi sonucunda rassal etki modeli kullanılmıştır. Yayın yanlılığının hesaplanmasında huni grafiği, hata koruma sayısı ve Tau katsayısı birlikte yorumlanarak yayın yanlılığının olmadığı değerlendirilmiştir. Psikolojik sermaye ve örgütsel sinizm ilişkisini ele alan 14 bireysel çalışmadan (n = 4265) elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, iki tutum arasında zayıf düzeyde (psikolojik sermaye-örgütsel sinizm=--0,246) negatif yönde ilişki olduğu görülmüştür. Diğer taraftan çalışanların psikolojik sermaye düzeyleri ile örgütsel bağlılık değişkenleri arasındaki ilişkiyi ele alan 23 bireysel çalışmaya yapılan (n=6462) meta analizi sonucu çalışanların psikolojik sermayelerinin örgütsel bağlılık düzeyleri ile orta düzeyde ve pozitif (psikolojik sermaye-örgütsel bağlılık= 0,389) yönde ilişkili olduğuna dair hipotez doğrulanmıştır. Elde edilen bu sonuçların teori ve uygulamaya olan katkıları tartışılmış, ileride yapılacak araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the relationship of personnel's psychological capital levels with organisational commitment and organisational cynicism levels using a research synthesis method,“Meta -Analysis”in the context of Turkey. 53 individual studies conducted in public and private sector in 2012-2020 related to the variables mentioned were reached. 14 studies, with a total sample size of 4265, which studied psychological capital and organizational cynicism variables, and 23 individual studies, with a total sample size of 6462, which studied psychological capital and organisational commitment variables, met the criteria that was created to specify the studies to be included in this study and a meta-analysis was conducted by using correlation values and sample sizes of these studies. The stages of literature review and coding of the studies by determining the criteria, calculation of effect sizes of the studies which matched the criteria and were included in the study, conduction of basic meta-analysis and the calculation of the general effect, prediction and correction of publication bias were performed by using Comprehensive Meta-Analysis (CMA) V.3 software. As a result of homogeneity test that was conducted during the calculation of general effect, random effect model was used. In the calculation of publication bias, funnel chart, Tau coefficient and fail-safe number were interpreted together and it was evaluated that there was no publication bias. When the results obtained from 14 individual studies (n = 4265) which studied psychological capital and organizational cynicism were evaluated, it was seen that there is a small negative correlation between these two attitudes (psychological capita-organisational cynicism =-0,246). On the other hand, as a result of the meta-analysis conducted on 23 individual studies (n=6462) that studied the relationship between psychological capital levels and organisational commitment, the hypothesis that there would be a medium and positive correlation ( psychological capital-organisational commitment = 0,389) between the personnel's psychological capital and organisational commitment levels was accepted. The contribution of these results to the theory and practice were discussed and further research suggestions were made.