Azerbaycan tarihinde Ebülfez Elçibey'in yeri
Elchibey's place in the history of Azerbaijan
  1. Tez No: 667725
  2. Yazar: ALI KHUDAYI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNA ASKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ebülfez Elçibey'in Azerbaycan tarihindeki yerini kapsamlı bir şekilde inceleyen tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Elçibey'in yaşamı, aile bağları, cocukluk ve gençlik dönemi, ayrıca eğitim yılları, çalışma hayatı ve akademisyenlik yaptığı yıllar incelenmiş olup, onun Sumgayıt ve 20 ocak olayları zamanı üstlendiği lider rolünden bahsedilmektedir. Bu bölümde aynı zamanda Elçibeyin Halk Cephesi lideri olarak faaliyetleri, siyasi kariyeri, iktidar dönemi ve 1993'te yapılan darbe girişiminden bahsedilmektedir. İkinci bölümde Elçibey`in iç ve dış siyasetinin yönleri, uluslararası ilişkilerde sergilediği tavır, komşu ülkelerle ilişkileri vb. konular analiz edilmiştir. Tez çalışmasında Elçibey Türk düşünürü bir lider olarak ele alınmakta, onun hem Güney Azerbaycan sorununa bakışı hem de Türk Dünyasını birleştirme idealleri incelenmektedir. Üçüncü bölümde Elçibey'den bir tarihçi olarak bahsedilmekte ve onun birçok tarih çalışmaları araştırılmaktadır. Onun“Ahmad İbn Tulun ve Tulun Devleti'nin Kuruluşu”,“Abbasi Halifeliğinin Çöküşü ve Parçalanması Üzerine”,“Tolunoğulları Devleti”,“Bütöv Azerbaycan Yolunda”vb. eserleri tek tek incelenmekte, Elçibey'in hem tarih bilimine yaklaşımı hem de ideolojisi ve fikirleri ile ilgili analizler yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis study, which comprehensively examines the place of Abulfaz Elchibey in the history of Azerbaijan, consists of three chapters. In the first chapter, Elchibey's family ties, life, childhood and youth, as well as his academic years are examined, and his leading role during the Sumgait and January 20 events is mentioned. In addition to the relations between the Azerbaijani People's Front and Elchibey, the entire political career of Elchibey, including his presidency, is investigated and the coup attempts made against him are mentioned. In the second part, the aspects of Elchibey's domestic and foreign politics, his attitude in international relations, his relations with neighboring countries and so on. topics are also included in the scope of our research. In the thesis, Elchibey is considered as a Turkish thinker as a leader, and both his perspective on the South Azerbaijan problem and his ideals to unite the Turkic world are examined. In the third chapter, Elchibey is mentioned as a historian and his many historical works are researched. His“The Establishment of Ahmad Ibn Tulun and Tulun State”,“On the Collapse and Disintegration of the Abbasid Caliphate”,“The State of Tolunids”,“On the Way of Complete Azerbaijan”and so on. His works are examined one by one, and analyzes are made on Elchibey's approach to the science of history as well as his ideology and ideas.