Yüzeyi nano boyutta kendiliğinden toplanan tekli tabaka (SAM) molekülü ile modifiye edilmiş organik arayüzeyli silisyum tabanlı schottky diyotların incelenmesi
Investigation of schottky diodes, whi̇ch are based-silicon, at the interface of organic whose surface modified with nano size self assembled monolayer (SAM) molecules
- Tez No: 667741
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Metal/yarıiletken kontaklar diğer bir deyişle Schottky diyotlar, metal ile yarıiletken arasındaki arayüzey durumlarına bağlı olarak farklı elektriksel özellikler göstermektedir. Çeşitli yollarla bu mekanizma kontrol edilebilmektedir ve uygulamaların çoğunda bu özelliklerin kontrol edilmesi oldukça önem taşımaktadır. Metal/yarıiletken arayüzeylerde organik bir malzeme kullanılması son yıllarda sıkça karşılaşılan bir yöntemdir. Bu konudaki araştırmalar, literatürde çok sayıda mevcuttur. Bu çalışmada n-tipi ve p-tipi silisyum yarıiletken yüzeyi kendiliğinden toplanan tekli tabaka (SAM) tek katman olarak kaplanarak modifiye edilmiş ve bu yüzey p ve n tipi organik yariletkenlerle kaplanarak oluşturulmuş olan Schottky diyodun karakterizasyonu yapılmıştır. Diyodun, I-V ölçümleri alınarak yapıya ait elektriksel özellikler incelenmiştir. I-V ölçümleri oda sıcaklığında alınıp arayüzeylerin elektriksel özellikler üzerine etkisi incelenmiştir. I-V sonuçlarına göre, potansiyel engel yüksekliği (Φ_B), idealite faktörü (n), aygıtın seri direnci (Rs) gibi parametreler belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında yüzeyi modifiye edilmiş Si ile modifiye edilmemiş Si'dan elde edilen diyotların karşılaştırması yapılmıştır. SAM tekniğinin etkisi detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metal/semiconductor contacts, in other words Schottky diodes, show different electrical properties depending on the interface states between the metal and the semiconductor. This mechanism can be controlled in various ways, and, in most applications it is essential to control these properties. The use of an organic metarial in metal/semiconductor interfaces is a common method in recent years. Researches on this subject is available in large numbers in the literature. In this study, n-type and p-type Silicon semiconductor surfaces were modified by coating a single layer via Self Assembled Monolayer (SAM) techniques and Schottky diodes were fabricated with p and n type organic semiconductors and characterized. The electrical properties of the structure was be examined by taking I-V measurements of the diode. I-V measurements were be taken at room temperature. According to the I-V results, parameters such as potential obstacle height (Φ_B), ideality factor (n), serial resistance of the device (Rs) was be determined. In this study, the comparison of diodes from Si with unmodified Si was be compared. The effect of SAM technique was be detailed.