Parental and peer acceptance and rejection and cross-context interactions
Ebeveyn ve akran kabul ve reddi ve bağlamlar arası etkileşimi
- Tez No: 667742
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın hedefi ebeveyn (anne ve baba) kabulünün akran reddine karşı ve akran kabulünün ebeveyn reddine karşı koruyucu rol oynamasını araştırmaktır. Katılımcılar üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıfa giden çocuklardan (N = 196), dokuzuncu, onuncu ve on birinci sınıfa giden ergenlerden ve çocuk ve ergenlerin annelerinden (N = 315) oluşmaktadır. Çocuk ve ergenlerin algıladığı ebeveyn ve akran kabul ve reddi ve anneler tarafından raporlanan dışa vurum ve içe vurum problemleri ölçülmüştür. Hiyerarşik regresyon analizleri ve basit eğim analizleri uygulanmıştır. Sonuçlar, anne kabulünün çocuklar için akran reddi ve dışa vurum problemleri arasındaki ilişkide koruyucu rol oynadığını göstermiştir. Akran kabulüyse ergenler için baba reddi ve dışa vurum problemleri arasındaki ilişkide ve ergen kızlar için baba reddi ve içe vurum problemleri arasındaki ilişkide koruyucu rol oynamıştır. Sonuçlar ayrıca akran kabulünün baba reddi yüksek olan çocuklar için risk faktör olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the protective role of parental (maternal and paternal) acceptance against peer rejection and the protective role of peer acceptance against parental rejection among children and adolescents. Children from third, fourth, and fifth grades (N = 196), adolescents from ninth, tenth, and eleventh grades (N = 119), and their mothers (N = 315) participated in the study. Children's and adolescents' reports on perceptions of parental and peer acceptance and rejection and mothers' reports on their children's externalizing and internalizing problems were measured. Hierarchical regression analyses and simple slope analyses were conducted. The findings demonstrated that maternal acceptance has a protective role in the association between peer rejection and externalizing problems for children. Peer acceptance has a protective role in the association between paternal rejection and externalizing problems for adolescents, and internalizing problems for adolescent girls. Peer acceptance might also be a risk factor for children with high paternal rejection and for adolescents with high maternal rejection.