Turkish as a heritage language and identity in North Macedonia
Kuzey Makedonya'da miras dil olarak Türkçe ve Türk kimliği
  1. Tez No: 667785
  2. Yazar: AYŞENUR KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
'Miras dil ve kültür' olgusu her geçen gün araştırmacıların ilgisini üzerine çekmektedir. Göç etmenin günümüzde geçmişe oranla daha da yaygınlaşmış olması, çoğunluk grupların içinde azınlık grupların durumlarını tasvir etme gereğini doğurmuştur. Araştırmaların ışığında, dünyanın çok dilli yapısını ele almak daha kolay olacaktır. Bu sebeple, bu çalışmanın amacı miras dil olarak Türkçe ve Türk kimliğinin Kuzey Makedonya'da yaşayan gençler tarafından nasıl algılandığını incelemektir. Bu çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Veriler çevrimiçi anket ve çevrimiçi yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Anket katılımcılarını, Kuzey Makedonya'da bulunan özel ve devlet üniversitesi olmak üzere iki ayrı üniversiteden 43 öğrenci oluşturmaktadır. Yarı-yapılandırılmış görüşmeye ise 3 katılımcı katkıda bulunmuştur. Elde edilen nicel veriler SPSS 15, nitel veriler ise NVivo 12 kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular Türkçe dilinin ve Türk kimliğinin Kuzey Makedonya'da yüksek derecede devam ettirildiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, katılımcıların gelecekte de Türkçe dilini ve Türk kimliğini devam ettirme konusunda istekli oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The notion of 'heritage language and culture' has been gaining more attention from researchers. With the increase of immigration in today's world, there is an urgent need to portray heritage groups' positions in societies. With the help of more research, it would be rather easier to handle the multilingual context that the world has already turned into. Thus, in this study, the aim is to investigate heritage language and identity perceptions of Turkish heritage youth in North Macedonia. In this study, mixed methods were adopted for being able to achieve the aims. The data was collected through an online survey and semi-structured interviews. The participants of the questionnaire were 43 students from one private university and one public university in North Macedonia. Also, 3 people participated in the semi-structured interviews. Quantitative data analysis was performed by using SPSS 15 and qualitative data were analysed through NVivo 12. The findings indicated that there is rather a high level of maintenance of Turkish language and heritage in North Macedonia. Also, the majority of the participants were found out to be willing to maintain their heritage in the future.