Yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizce öğretiminde kullanılan setlerin karşılaştırılması: Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti-b1 ve new language leader-ıntermediate örneği
Comparison of the sets used in Turkish and English language teaching: Yedi İklim Turkish Teaching Set-b1 and new language leader-intermediate example
- Tez No: 667784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Küreselleşmeyle birlikte yüksek teknolojik imkânlara ve gelişmelere paralel olarak iletişimde yeni bir çağ başlamıştır. İçinde bulunduğumuz son yüzyılda insanların birbirleri ile kurmaya çalıştıkları iletişim ihtiyacı çeşitli sebeplerle birlikte en üst seviyeye çıkmıştır. Yaşanılan bu hızlı değişim ve gelişim ile birlikte insanlar yaşadıkları çağın gereklerine uymak, çağın gerisinde kalmamak adına en az bir yabancı dil öğrenmeye çalışmaktadır. Türkiye son yıllarda uluslararası alanda ağırlığını giderek artırdığından Türk dili de bu gelişmelere bağlı olarak önem kazanmıştır. Türkiye'de dil öğretimi alanında gerçekleştirilen bilimsel faaliyetler, Türkçe öğrenmek isteyenlerin ilgi ve talepleri doğrultusunda artış göstermektedir. Bu durumda yabancılara Türkçenin nasıl öğretilmesi gerektiği ile ilgili araştırmalar giderek çoğalmaktadır. Yabancı dil öğretim faaliyetlerinde çeşitli ders materyalleri kullanılmaktadır. Ders materyallerinin içerisinde mutlaka en önemlilerden biri ders kitaplarıdır. Ders kitapları yüzyıllardır insanların bilgi ve tecrübelerini diğer nesillere aktarmasına kaynaklık etmiştir. Günümüzde yabancı dil öğrenimi bakımından en çok talep gören dillerden biri olan İngilizce, ders kitabındaki yapısal değişiklik ve geliştirmelere daha önce başlamış ve bu alanda başı çekmiştir. Bu sebeple Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanılan ders kitapları, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanılan ders kitapları ile karşılaştırılarak benzerlikler ile farklılıklar görülebilecek; olumlu ve olumsuz yönler kıyaslanabilecektir. Yapılacak karşılaştırma ile Türkçe öğretmek amacındaki ders kitaplarının gelişim ve değişimi için daha etkili ve verimli bir değerlendirme yapılabilecektir. Bu amaçla çalışmaya konu edilmek üzere Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanılan“Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti-B1”kitabı ile İngilizcenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanılan“New Language Leader-Intermediate”kitabı seçilmiş ve incelemeye tabi tutulmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada doküman incelemesi yoluyla toplanan veriler şekil ve tablolar yardımıyla ortaya konmuştur. Gerçekleştirilen inceleme sonucunda Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti-B1 kitabının dört temel dil becerisi ve dil bilgisi bakımından New Language Leader-Intermediate kitabından daha az etkinlik sayısına ve etkinlik türüne sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalization, a new era in communication has begun in parallel with high technological opportunities and developments. In the last century we are in, the need for communication that people try to establish with each other has reached the highest level with various reasons. With this rapid change and development, people try to learn at least one foreign language in order to comply with the requirements of the age they live in and not to fall behind. Turkey that increased the weight in the international arena in recent years, the Turkish language has gained importance due to these developments. Scientific activities undertaken in the field of language teaching in Turkey indicate an increase in line with the interests and demands of those who want to learn Turkish. In this case, researches about how to teach Turkish to foreigners are increasing. Various course materials are used in foreign language teaching activities. One of the most important course materials is textbooks. Textbooks have been the source of people's knowledge and experience for centuries. English, which is one of the most demanding languages in terms of foreign language learning, has started structural changes and developments in the textbook before and has taken the lead in this field. For this reason, the textbooks used in teaching Turkish as a foreign language can be compared with the textbooks used in teaching English as a foreign language, and similarities and differences can be seen; positive and negative aspects can be compared. With the comparison to be made, a more effective and efficient evaluation can be made for the development and change of the textbooks for teaching Turkish. For this purpose, the book“Yedi İklim Turkish Teaching Set-B1”used in teaching Turkish as a foreign language and the book“New Language Leader-Intermediate”used in teaching English as a foreign language were selected and examined. In this study, in which qualitative research methods are used, the data collected through document analysis are presented with the help of figures and tables. As a result of the investigation, it was determined that the Yedi İklim Turkish Teaching Set-B1 book has fewer activities and lesser types than the New Language Leader-Intermediate book in terms of four basic language skills and grammar.