İnsan kaynakları temin ve seçimi sürecinde sosyal medya araçlarının kullanımına yönelik bir araştırma
A research on the usage of social media tools in the process of recruitment and selection of human resources
- Tez No: 667804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Gelişmekte olan teknoloji, gündelik hayatımızın her alanını etkilemektedir. Böyle geniş kapsamlı bir değişimin, işletmeleri de etkilememesi ise neredeyse olanaksızdır. Teknoloji ile birlikte gelişen internet ve sosyal medya siteleri, bireylerin kendileri ile bilgi paylaşımlarının yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte insan kaynağı temini internet sitelerinin giderek yaygınlaşması, işletmelerin aday nitelikleri ve yetkinliklerini bu siteler aracılığıyla incelemesini sağlamaktadır. İşletmelerin piyasa içerisinde sağlam bir yere sahip olabilmesi için kendi amaçlarına en yakın olan adaylara sahip olması önemli bir etken olarak göze çarpmaktadır. Bu hedefe ulaşmak içinse, adayların internetin geniş yelpazesindeki aday havuzundan bulunması çok daha kolay olmaktadır. Ayrıca işletmeler sosyal medyayı bir referans olarak kullanarak işgören adaylarının çalışma biçimleri ve geçmiş iş tecrübeleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmektedir. Bu çalışma, şirketlerin insan kaynakları temin ve seçim süreçlerinde sosyal medyayı kullanıp kullanmadıklarını, bu süreçte sosyal medyadan yararlanan şirketlerin hangi amaçlar ve ölçütler doğrultusunda hangi uygulamaları tercih ettiklerini, bu uygulamaların şirketler için yararlarını ve temin seçim sürecinde sosyal medya araçlarını kullanmayan şirketlerin düşüncelerini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing technology affects almost every aspect of our day-to-day lives. It is almost impossible that a shift this big can't have influence over organizations. Ever-evolving web sites and social media sites allow individuals to share information about themselves. By the increasing numbers of employment web sites, organizations can find their candidates' qualifications and competences. In order to organizations have a lasting place in the competition, it is an important factor that they find candidates who are suitable for the organizations' missions. For achieving this goal, it is easy and beneficiary to find candidates in the web sites' wide pool. Moreover, organizations' use social media as a reference source and by this way learning the candidates' working habits and their past experiences. Just as this study aims to investigate usage of social media in the organizations' hiring policies, it also aims to learn which application they use by analyzing the objectives and standards of the social media using organizations and moreover, it aims to determine the benefits and the opinions of the organizations that do not use social media.