Çapraz lamine ahşap (CLT) malzemenin bina enerji performansına etkisi: Trabzon ili örneği
The effect of cross-laminated timber (CLT) material on building energy performance: A case study of Trabzon city
  1. Tez No: 667806
  2. Yazar: HAZAL ARTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA LAKOT ALEMDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde çevresel kirlenme ve enerji kaynakları tüketiminin hızla arttığı görülmektedir. Büyük oranda binalardan kaynaklanan bu sorunların önüne geçebilmek için mimari sektörde ekolojik malzemelere ve düşük enerjili bina tasarımlarına yönelmeler görülmektedir. Bu nedenle yapısal ahşap malzemelerden olan CLT'nin (çapraz lamine kereste) sürdürülebilir yapı malzemesi olması ve sayısız avantajlardan dolayı Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de kullanım alanı gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde, tezin amacı ve kapsamı doğrultusunda literatür araştırmaları yapılmıştır. İkinci bölümde, çeşitli yalıtım ve dış cephe kaplama malzemeleri kullanılarak oluşturulan 26 farklı, CLT malzemeli duvar katmanının ısı iletkenlik kat sayılarını belirlemek için deneysel ölçümler yapılmıştır. Üçüncü bölümde, ölçüm sonucunda elde edilen veriler arasından seçimler yapılarak alternatif duvar katmanları oluşturulmuştur. Ardından bu alternatiflere farklı tipte ve kalınlıkta yalıtım malzemeleri uygulanarak CLT model bina oluşturulmuş ve bu binanın aylık-yıllık ısıtma ve soğutma yükleri Trabzon ili iklimi özelinde, DesingBuilder simülasyon programı ile incelenmiştir. Son bölümde ise; elde edilen verilere göre CLT duvar alternatiflerinin enerji performans analizleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak sürdürülebilir bina tasarımları kapsamında öneri olarak geliştirilen CLT model binasının, seçilen iklim bölgesi için geleneksel yapı malzemeleriyle inşaa edilen binalara göre enerji performansının daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today it is seen that the environment is suffering from pollution, and the consumption of energy sources is increasing rapidly. In order to prevent these problems that have been mostly caused by buildings, low-energy building designs which benefit from ecological materials, seem to be preferential. Therefore, the utilization for CLT (cross laminated timber), a structural wood material, is increasing day by day in the world as well as in Turkiye due to being a sustainable building material and having numerous advantages. Within this context, first part of the study literature researches were made in line with the aim and scope of the thesis study. In the second part, experimental measurement was carried out to determine the heat conductivity coefficients of 26 different wall layers, with CLT materials, which were built by using various insulation and coating materials for exterior wall. In the third part, alternative wall layers were generated by making a choice in the data obtained from the measurement. Afterwards, CLT model building was constructed applying insulation materials with different types and thickness on these alternatives, and the monthly-annual heating and cooling load of the building were analyzed in specific to the climate of the city Trabzon through DesignBuilder simulation program. In the last part, the energy performance analysis of the CLT wall alternatives were comparatively evaluated. Consequently it is concluded that the CLT model building which was patterned within the context of sustainable building designs has a better energy performance when compared to those which were built with traditional materials for the selected climatic region.