Çapraz lamine ahşap duvarlar ile temel bağlantısında kullanılan profillerin tasarımı
Design of the profiles used in cross laminated timber walls to foundation connection
- Tez No: 667811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA LAKOT ALEMDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ahşap yüzyıllardır yapılarımızda kullandığımız bir malzemedir. Yurt dışında hızla gelişen ahşap teknolojisi ve endüstriyel ormanların oluşturulması ile birlikte son yıllarda dünya genelinde ahşap kullanımı artarak devam etmektedir. Endüstriyel ahşap malzeme olan CLT (çapraz lamine ahşap), yüksek katlı yapıların inşaasına ve geniş açıklıklar geçmeye olanak sağlarken, depreme karşı dayanım da sağlamaktadır. CLT malzemeden yapılan yüksek katlı yapıların, deprem etkisi altında iyi performans gösterdiği fakat temel bağlantı elemanlarında sorunlar oluştuğu literatür araştırmalarında ortaya çıkarılmıştır. Bu bağlamda yapılan çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada literatür taraması yapılıp ardından CLT duvarlar için temel bağlantı elemanları tasarlanmış ve son olarak tasarlanan bağlantı elemanları yanal yük test düzeneğinde denenmiştir. Deney düzeneği için ladin ağaçlar kullanılarak her biri 3 tabakalı, 4 adet CLT duvar yapılmış ve farklı ölçülerde 5 adet metal bağlantı profili üretilmiştir. Üretilen CLT duvar ve temel bağlantı profilleri 6 farklı detay alternatifiyle, ASTM E 72 standartlarına göre test edilmiştir. Çıkan sonuçlar CLT duvarların ve profillerin bazılarının test düzeneğinde maksimum kuvvet, yer değiştirme ve rijitlik değerlerinin iyi performans verdiğini göstermektedir. Bu sonuçlardan yola çıkarak yanal deprem yüküne karşı CLT malzemenin dayanım gösterdiği ve ahşabın elastik davranışının depremde binanın göçme süresini uzatabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wood is a material, which we have been using in our buildings for ages. In parallel with fast-growing wood technology and industrial forestry, the use of wood has increasingly continued in recent years around the world. CLT (Cross Laminated Timber), an industrial wood material, allows construction of high-rise buildings and cover long spans as well as provides resistance to earthquake. It has been revealed in literature research that high-rise buildings, which were made of CLT, display a very good performance against earthquake load while problems arose in foundation connection profiles. The study which has been carried out in this regard consists of 3 stages. In the first stage, a literature review was made. Afterwards, metal connection profiles were designed for CLT walls and foundation. Finally the designed profiles were tested by means of the lateral load experimental set up. For the tests, spruce tree was used. 4 CLT walls, each of which was 3-layer, were built and 5 metal connection profiles with different dimensions were produced. The CLT walls and foundation connection profiles were tested in 6 different detail choices according to ASTM E 72 standards. The results indicate that some of the CLT walls and metal profiles delivered a good performance in terms of maximum strength, displacement, and value of the rigidity. Based on these results, it has been confirmed that CLT materials put up resistance to lateral earthquake load and that elasticity of wood can extend the period of building collapse in case of earthquake.