Türkiye'deki göçmenlerin akademik çalışmalarda görünürlüğü: Lisansüstü tezlerin içerik analizi
Visibility of immigrants through academic dissertatons in Turkey: Content analysis of postgraduate dissertations
- Tez No: 667807
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÇABUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Tarihsel süreç içerisinde göç olgusu tüm dünyanın ve Türkiye'nin gündeminde önemli bir yere sahip olmuştur. Son yıllarda, Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle zorunlu göçe maruz kalan çok sayıda Suriye vatandaşının Türkiye'de yaşamaya başlamasıyla Türkiye'de göç temasına yönelik farklı disiplinlerden akademik çalışmaların sayısında bir artış olduğu da görülmektedir. Bu tez çalışmasında, göç etme nedenleri, göç ettikleri ülkedeki yaşam kaliteleri ve koşulları, sosyal hayatı deneyimleme süreçleri ve toplumsal yaşama uyumları birçok etkenin kesişimselliğinde şekillenen göçmenlerin yaşadıkları sorunlara ilişkin akademik dünyanın bakış ve kavramsallaştırması tarihsel süreç içinde ne türden benzerlikler ve farklılaşmalar taşıdığı araştırılmıştır. Göç ve göçmenlik olgusu bağlamında 2011 yılı öncesi ve sonrası akademik tez çalışmaları mercek altına alınarak, tarihsel süreç içerisinde Türkiye'ye gelen göçmenlerin sorunlarının ortaya konulması hedeflenmektedir. 2011 yılı öncesi ve sonrası iki farklı perspektiften bakışla tarihsel süreç içerisinde Türkiye'de akademik çalışmalara konu olan göçmenlerin göç sonrası yaşam pratiklerinde karşı karşıya kaldıkları sorunlarını ele alan lisansüstü tezlerin bulguları ve sonuçları kategorize edilerek; ekonomik, sosyal ve kültürel boyutta sorunların benzerlik ve farklılıklar bağlamında kavramsal dönüşümlerini dikkate alan genel bir değerlendirmesi yapılmaktadır. 2011 yılı sonrasında göç ve göçmenlik alanında yapılan yüksek lisans ve doktora tezi sayısında önemli bir artış olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle Türkiye'nin 2011 yılından bu yana gündemine yerleşen Suriyeli Göçünün, göç ve göçmenlik çalışmalarına olan yansımalarının, 2011 öncesi ile içerik bağlamında incelenmesi göç literatüründe kavramsal dönüşümleri ortaya koymak ve göçmenlerin sorunlarındaki benzerliklerin ve farklılıkların anlaşılması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the historical process the phenomenon of migration on the agenda of the whole world and Turkey has always been important. In recent years, due to the civil war in Syria, large number of Syrian citizens who forced to migrate to Turkey and their migration experiences in the country have also caused increasing awareness of academicians in Turkey. In this thesis, the reasons of migration, the quality and conditions of life in the country of migration, the process of experiencing social life and their adaptation to it, the view and conceptualization of the academic world regarding the problems faced by the immigrants shaped by the intersection of many factors and what kind of similarities and differences it has in the historical process has been investigated. In the context of immigration and migration, by taken under the spotlight of academic thesis studies before the year 2011 and beyond to present problems of immigrants coming to Turkey in the historical process has been aimed. From two different perspectives, in the historical process, the findings and results of postgraduate dissertations on migrants' problems after migration in Turkey have been categorized and an evaluation has been made that takes into account of the conceptual transformation of problems' similarities and differences in the context of economic, social and cultural dimensions. After 2011, it has been determined that there has been a significant increase in the number of master's and doctoral theses on immigration and migration studies. Therefore, in context of content with pre-2011, the examination of reflections of Syrian migration settled in Turkey's agenda since the year 2011 it is important to reveal the conceptual transformations in the migration literature and to understand the similarities and differences in the problems of immigrants.