Mısır nişastasından enzimatik yöntemle prebiyotik bir ürün olan izomaltooligosakkarit üretimi
Production of isomaltooligosaccharide as a prebiotic product from corn starch with the enzymatic method
  1. Tez No: 667808
  2. Yazar: GÖKHAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KOLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, bir prebiyotik ürün olan izomaltooligosakkaritin farklı hammadde maltoz şurupları ve farklı beta amilaz ve transgluosidaz enzim dozajları kullanılarak laboratuvar ölçeğinde üretimi amaçlanmıştır. Hammadde %maltoz içeriği, beta amilaz enzim dozajları ve transglukosidaz enzim dozajları gibi parametrelerin elde edilen izomaltooligosakkarit şurubunun IMO fraksiyonları ve toplam IMO yüzdesine etkileri incelenmiştir. HPLC analizi ile her reaksiyon sonucunda elde edilen izomaltooligosakkarit şurubunun IMO fraksiyon dağılımları incelenmiştir. Elde edilen IMO profilinin ticari ürünlere uygunluğu göz önüne alınarak üretim şartları belirlenmiştir. En yüksek toplam IMO içeriği %61.1 olarak elde edilmiştir. Bu çıktıya karşılık gelen reaksiyon şartları; %80 hammadde maltoz değeri, 1.4 kg/TDS beta amilaz enzim dozajı ve 0.70 kg/TDS transglukosidaz enzim dozajıdır. Ek olarak reaksiyon, sıcaklık 61°C, pH 4.5 şartlarında 24 saat süre ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce isomaltooligosaccharide, a prebiotic product, in laboratory scale using different raw material maltose syrups and different beta amylase and transglucosidase enzyme dosages. The effects of parameters such as raw material maltose%content, beta amylase enzyme dosages and transglucosidase enzyme dosages on IMO fractions and total IMO percentage of the obtained isomaltooligosaccharide syrup were investigated. IMO fraction distributions of the isomaltooligosaccharide syrup obtained as a result of each reaction by HPLC analysis were examined. The production conditions have been determined considering the conformity of the obtained IMO profiles to commercial products. The highest total IMO content was achieved with 61.1%. The reaction conditions corresponding to this output are; 80%raw material maltose value, 1.4 kg / TDS beta amylase enzyme dosage and 0.70 kg / TDS transglucosidase enzyme dosage. In addition, the reaction was carried out at 61 °C, pH 4.5 for 24 hours.