Dokuz Eylül Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinde üniversite giriş sınavına hazırlandıkları dönemdeki fiziksel aktivite düzeyleri ile sınav başarısı arasındaki ilişki
The correlation between the competence at the university examination of freshman students at Dokuz Eylul University and their physical activity levels during the preperation for the examination
- Tez No: 667856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: DSÖ fiziksel hareketsizliği dünyada ölüme yol açan en önemli risk faktörleriden biri olarak göstermektedir. Fiziksel aktivitenin sağlık açısından yararları sayısız çalışmada gösterilmiş olmakla birlikte 15-19 yaş grubunun fiziksel hareketsizlik oranları oldukça yüksektir. Öğrencilerin üniversite sınavı gibi önemli sınavlara hazırlanıyor olmalarının, fiziksel hareketsizliğin bu denli yaygın olmasının nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı YKS'ye hazırlanan öğrencilerin, YKS'ye hazırlandıkları bir yıl içindeki fiziksel aktivite düzeyleri ile YKS puanı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Kesitsel analitik tipteki çalışma, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesindeki Denizcilik, Fen-Edebiyat, Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, İşletme Fakültelerine 2019-2020 döneminde başlayan öğrencilerden 2060'ı ile yüz yüze anket yöntemi uygulanarak Eylül-Ekim 2019'da yapılmıştır. Kullanılan veri formu öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi ve akademik başarıya etki eden faktörlerin sorgulandığı bölümleri içermektedir. Elde edilen veriler, SPSS 26.0 programında ki-kare, t testi ile ANOVA testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The World Health Organization describes physical inactivity as one of the most important risk factors that lead to death. The ratio of physical inactivity among 15-18 year olds is quite high despite the fact that literature on the topic suggests it is an essential part of a healthy lifestyle. Preparing for important examinations such as the university entrance exams is considered as one of the reasons why physical inactivity is so common among the aforementioned age group. This study at hand inquires into the relationship between the YKS grades and the ratio of students' physical activity during the preparation year for YKS. Method: This cross-sectional study has been conducted in September and October of 2019 by surveying a total number of 2060 freshmen vis a vis who enrolled in Faculties of Maritime, Law, Science and Letters, Architecture, Engineering, and Business at the academic year of 2019-2020. The data form used in this study consists of parts that look into the sociodemographic characteristics of students, IPAQ-LF and factors that have an effect on the academic performance. The gathered data were assessed using chi-square test, t test and ANOVA test on SPSS 26.0. For purposes of statistical significance, p is taken as