Ekonomik büyümenin belirleyicileri üzerine ekonometrik bir analiz: G-8 ülkeleri örneği
Econometric on the determinants of economic growthan analysis: Case of G-8 countries
- Tez No: 667891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Küreselleşmenin hız kazanması ve bilgi-iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler nedeniyle ülkeler yoğun rekabete maruz kalmıştır. Böyle bir ortamda ülkelerin uygulayacakları politikaları ve yapacağı hamleleri doğru şekilde belirlemesi gerekmektedir. İçsel büyüme modellerinde de önemli bir yer tutan teknoloji ekonomik büyümenin sağlanmasında vazgeçilmez bir unsurdur. Ülkelerin ekonomik büyümeyi artırması için bu yönde politikalara başvurması gerekmektedir. Bu çalışmada G-8 ülkelerinde 2010-2017 yılları arasında Ekonomik Büyüme ile AR-GE Yatırımları, Patent Sayıları, Doğrudan Yabancı Yatırımları (DYY) ve Yüksek Teknoloji İhracatı (YTİ) değişkenleri arasındaki ilişki Panel Nedensellik Analizi ile test edilmiştir. Çalışma boyunca öncelikle yatay kesit bağımlılığı, ardından birim kök testi uygulanmıştır. Elde edilen test sonuçlarına göre; kısa dönemde AR-GE yatırımlarından ve patent sayılarından büyümeye ve büyümeden de doğrudan yabancı yatırımlara doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca uzun dönemde ekonomik büyüme ile AR-GE yatırımları, patent sayıları ve doğrudan yabancı yatırımları arasında bir eş bütünleşme ilişkisi olduğu ve doğrudan yabancı yatırımlarının ve yüksek teknoloji ihracatlarının ekonomik büyümeyi pozitif etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the acceleration of globalization and rapid developments in information and communication technologies, countries have been exposed to intense competition. In such an environment, countries need to correctly determine the policies to be implemented and the moves to be made. Technology, which has an important place in internal growth models, is an indispensable element. In this study, the relationship between Economic Growth and R&D Investments, Number of Patents, Foreign Direct Investments (FDI) and High Technology Exports (HTE) variables in G-8 countries between 2010-2017 was tested with Panel Causality Analysis. During the study, first cross section dependency, then unit root test was applied. According to the test results obtained; reveals that there is a one-way causality relationship from R&D investments and patent numbers to growth and growth to foreign direct investments in the short term. In addition, it has been determined that there is a co-integration relationship between economic growth and R&D investments, patent numbers and foreign direct investments in the long term, and that foreign direct investments and high technology exports positively affect economic growth.