Örgüt kültürünün örgütsel değişime etkisi ve bir alan araştırması
The effect of organizational culture on organizational change and a field study
  1. Tez No: 667892
  2. Yazar: FEYİM KAYALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP ÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı örgüt kültürünün değişime karşı tutum üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaçla“Örgüt Kültürü Ölçeği”ile“Değişime Karşı Tutum Ölçeği”nden oluşan, demografik sorularla birlikte 58 soruluk bir anket formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırmanın evreni Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Muhasebat Genel Müdürlüğünde çalışmakta olan 406 Defterdarlık Uzmanı personelden oluşmaktadır. Elde edilen verilerle demografik bulgular, ölçek analizleri, güvenilirlik analizi, normallik testi, açımlayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ile basit ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Korelasyon analizi örgüt kültürü algısı ile değişime karşı tutum arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda örgüt kültürü ve dört alt boyutu ile değişime karşı tutum arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki vardır. Regresyon analizlerinin değerlendirilmesinde de örgüt kültürünün değişime karşı tutum üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Son bölümde araştırmacılar ve uygulayıcılar için tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of organizational culture on attitude towards change. For this purpose, data were collected through a 58-question questionnaire consisting of“Organizational Culture Scale”and“Attitude Towards Change Scale”, together with demographic questions. The universe of the research consists of 406 Revenue Expert personnel working in the General Directorate of Accounts under the Ministry of Treasury and Finance. Demographic findings, scale analysis, reliability analysis, normality test, exploratory factor analysis, correlation analysis and simple and multiple regression analysis were performed with the data obtained. Correlation analysis was conducted to determine the relationship between perception of organizational culture and attitude towards change. As a result of the correlation analysis, there is a moderately positive correlation between organizational culture and its four sub-dimensions and attitude towards change. In the evaluation of regression analysis, it was determined that organizational culture has a significant effect on attitude towards change. In the last section, recommendations are made for researchers and practitioners.