Sincan ilçesinde şeker pancarı tarımına yer veren işletmelerinin optimal işletme organizasyonlarının tespiti
The Determination of the optimum farm organizations of the agricultural farms based on the sugar beet farming in Sincan district
  1. Tez No: 6679
  2. Yazar: EYÜP SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi SİNCAN İLÇESİNDE ŞEKER PANCARI TARIMINA YER VEREN İŞLETMELERİN OPTIMAL İŞLETME ORGANİZASYONLARININ TESPİTİ Eyüp SERÎN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilin» Deli Danışman: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ 1989, Sayfa: 162 Süri: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr. Rauf AR İKAN Bu çalışmada araştırma yöresindeki işletmelerin ekonomik analizleri yapılmış, bu analize dayalı olarak mevcut şartlarda işletmelerin gelirini maksimum yapacak optimal İşletme planları ortaya konulmuştur. Calişm8 verileri Sincan ilçesinde şeker pancarı tarımı ile uğraşan işletmelerden tesadüfi örnekleme ile seçilen 77 tarım işletmesinden anket yolu ile toplanan bilgiler ile norm verilere dayanmaktadır. İşletmelerin planlanmasında doğrusal programlama yönteminden yarar lanılmıştır. Planlama sonucu bulunan optimum ürün bileşimlerine göre çeşitli işletme büyüklük gruplarında yeni bir ilave yatırıma gidilmeden halihazır organizasyona göre toplam brüt kârın % 13,61 - 22, 15- oranlarında artırılabileceği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekonomik analiz, optimal işletme planı, doğrusal programlama yöntemi, brüt kâr.
Özet (Çeviri)
aa. ABSTRACT PhD Thesis THE DETERMINATION OF THE OPTIMUM. FARM ORGANIZATIONS OF THE AGRICULTURAL FARMS BASED ON THE SUGAR BEET FARMING IN SINCAN DISTRICT Eyüp SERİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ 1989, Page: 162 Oury; Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr. Rauf ARIKAN In this research, the economic analysis of the sugar beet farms were made and basing on this analysis optimum farm organizations were developed in order to obtain maximum income for the farms due to existing conditions. The data were collected from 77 sugar beet farms in Sincan District which has been selected randomly and the interviews were conducted among sugar beet farmers. LP method were used for planning of the sample farms. The findings of the research showed that the gross profit could be raised up to İÎ.6İ % - 22.15 % by implemeting optimum crop pattern among the sample farms compared to the existing farm organisations. KEY WORDS: Economic analysis, optimal farm plans LP method, gross profit.