Tek sıralı havuç sökme aleti prototipinin tasarımı ve yapımı
Design and construction of the single row carrot harvester prototype
- Tez No: 6680
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
11 ÖZET Yükpek Lipanp Tezi TEK F İP ALI HAVUÇ FÖKME ALETİ PROTOTİPİNİN TA** ARITTI VE YAPIMI Cengiz ÖZAPflAN Ankara Üniverpitepi Fen Bilimleri EnptitÜPÜ Tarımsal Mekanizapyon Anabilim Palı Danışman : Prof.Dr. Doğan EK DO? AV 1989, Payfa: 71 Jüri : Prof.Dr.Doğan ET DO & AN Prof.Dr.Şinapi YETKİN Yar d. Doç. Dr. İbrahim ÇİLİNGİR Bu çalışmada, havuç tarımında önemli bir yere ra hip olan harat işlemini kolaylaştıracak tek piralı pökme aleti prototipinin taparımı ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla üç farklı tipte pökücünür tadarımı yapılarak, prototip olarak imal edilmiştir. Bu pökücüler, pökme açıpı, ilerleme hızı ve pökme derinliği faktörlerine bağlı olarak laboratuvar şartlarında denenmiştir. Denemelerde ahşap mal zemeden yapılan havuç modelleri kullanılmıştır. Bu modeller yapay olarak oluşturulmuş bir havuç; pırapına gömülmüştür. Denemelerin ponucunda, iki parçalı pökücülerin tek parçalı pökücüye göre daha yükpek kalitede pöküm gerçekleştirdik leri belirlenmiştir. ANAHTAR KELİTÎELEP: Havuç modelleri, havuç pökme aleti, ha vuç hapadı, tek parçalı pökücü, iki par çalı pökücü.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis DESIGN AND CONSTRUCTION OP THE SINGLE ROW CARROT HARVESTER PROTOTYPE Cengiz ÖZARSLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof.Dr. Doğan ERDO?AN 1989, Page s 71 Jury : Prof.Dr. Doğan ERDO?AN Prof.Dr.Şinasi YETKİN Ass t. Prof.Dr. Ibrahim ÇİLİNGİP In this study, design and construction of the single row carrot harvester prototype that will facilitate the har vest was realised, because of the harvesting is very impor tant in carrot growing.For this purpose, three different pro totypes of lifters were designed and constructed. These lifters were tested under the influences of the lifting angle, speed and lifting depth ih the laboratory conditions. Wooden carrot models were used in tests. These models were buried in a carrot row which was made artificially. As a result of these tests, it was determined that the harvesting with double lifters realised a higher lifting quality than that with single lifter. KEY WORDS : Carrot models, carrot harvester, carrot harvesting, single lifter, double lifter.