Orman nakliyatının tarihsel değişimi, Zingal'den günümüze Ayancık örneği
Historical change of forest transportation, example of Ayancik from Zingal to the present day
  1. Tez No: 667931
  2. Yazar: UĞUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF OĞUZ ALTUNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye'de ormanlardan yararlanma, endüstriyelleşmenin başladığı dönemlerden bu zamana kadar gelişerek ilerlemiştir. Sinop ili Ayancık ilçesi bu gelişimin mihenk taşı olarak adlandırılabilir. Ayancık ilçesinde Kereste Fabrikasının kurulması ve kurulan bu fabrikanın, dönemin en büyük fabrikası oluşu bunu tescillemektedir. Zingal Türk Anonim Şirketi (T.A.Ş.) tarafından kurulan fabrika için yapılan üretim ve üretilen ürünlerin fabrikaya kadar olan serüveni, dönemin şartlarında ki teknoloji koşulları göz önüne alındığında nakliyat sistemlerinin değeri, durumu, değişimi ve çevresel etkileri çok önemli bir yer tutmaktadır. Bütün bu koşullar günümüze kadar nasıl değiştiği, çevreye etkilerinin neler olduğu ve Ayancık ormanlarının tarihi serüveni bu çalışmayla incelenmiştir. Bu çalışmada; Ayancık Kereste Fabrikasının kurulmasından itibaren, üretilen orman ürünlerinin, üretim aşamaları, nakliyat sistemleri, kurulan taşıma ağı, çevreye etkileri ve Zingal'den günümüze kadar olan değişim ve gelişim irdelenmiştir. Çalışmada Zingal döneminden günümüze üretim miktarı ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak üretilen Zingal dönemi ana ulaşım unsurları, 1959,1993 ve günümüz yol ağları kıyaslanmıştır. Orman nakliyatının çevresel tahribatı araştırılmıştır. Bütün bu veriler doğrultusunda orman nakliyatının nasıl değiştiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of forests in Turkey has developed since the beginning of industrialization. Ayancik district of Sinop can be called the cornerstone of this development. The establishment of the Sawmill in Ayancik district and the fact that this factory was the largest factory of the period registers this. The production and production of the products produced for the factory established by Zingal Turkish Joint Stock Company (T.A.Ş.) is very important given the technology conditions in the conditions of the period. How all these conditions have changed to this day, what are the effects on the environment and the historical adventure of Ayancik forests have been examined with this study. In this study; Since the establishment of Ayancik Lumber Factory, the production stages, transportation systems, established transport network, environmental impacts and change and development from Zingal to the present day have been examined. In the study, the main transportation elements of the Zingal period, which were produced using the production quantity and Geographical Information Systems from the Zingal period to the present day, were compared with the road networks of 1959,1993 and today. The environmental destruction of forest transport has been investigated. In line with all this data, it has been investigated how forest transportation has changed.