Kesirli Helmholtz denkleminin sayısal çözümleri
Numerical solutions of the fractional Helmholtz equation
  1. Tez No: 667940
  2. Yazar: SEMİHA TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AYLİN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezin amacı, kesirli diferansiyel denklemlere Residual kuvvet serisi yöntemini (RPSM) uygulamaktır. İlk olarak kesirli mertebeden türev tanımları ifade edilmiş ve bu türevlerin önemli özellikleri verilmiştir. Daha sonra, Caputo türevi kullanılarak kesirli Helmholtz denklemi incelenmiş ve sayısal çözümleri tablo ve grafikler ile gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kesirli diferansiyel denklemleri çözmek için önerilen metodun etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to implement the Residual power series method (RPSM) to the fractional differential equations. Firstly, derivative definitions of fractional order and important properites are given. Then, using Caputo derivative, fractional Helmholtz equation is considered, it is shown that RPSM is very efficient for solving the fractional differential equation.