Technology integration through evidence-based multimodal reflective professional training for in-service QEnglish language instructors
İngilizce öğretim görevlilerine yönelik kanıt-temelli çoklu biçeme sahip yansıtıcı etkinlikler içeren hizmet-içi mesleki eğitim ile teknoloji entegrasyonu
- Tez No: 667944
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Teknoloji entegrasyonunun öğretim amaçlarına ulaşmadaki başarısında öğretmenlere sunulan hizmet-içi mesleki gelişimlerin önemi oldukça büyüktür. Teknoloji destekli yansıtıcı etkinlikler pek çok mesleki programlarda göz ardı edilmektedir. Bununla birlikte, çoklu biçem ve kanıt odaklı veri içeren teknoloji destekli yansıtıcı eğitim, öğretmenlerin teknolojiyi derslerine entegre etmesine yardımcı olacak potansiyele sahiptir. Belirtilen ihtiyaç ve potansiyel çözümler göz önüne alındığında bu çalışma, teknoloji destekli yansıtıcı etkinlikler ile teknoloji entegrasyonunu amaçlayan İngilizce öğretim görevlilerine yönelik hizmet-içi mesleki gelişim programlarındaki eksikliğe cevap vermektedir. Karma yöntem içeren bu araçsal durum çalışması, geliştirme araştırması metodolojisi takip edilerek bir yükseköğretim kurumunda ders veren sekiz İngilizce öğretim görevlisi ile gerçekleştirilmiştir. Bu öğretim görevlileri teknoloji destekli yansıtıcı etkinlikler ile teknolojiyi İngilizce derslerine entegre etmeyi amaçlayan 'Kanıt Temelli Çoklu-Biçeme Sahip Yansıtıcı Etkinlikler İçeren Hizmet-içi Eğitim ile Teknoloji Entegrasyonu' adlı oniki hafta süren mesleki gelişim eğitimine katılmışlardır. Bu çalışmada beş veri kaynağı (öğretim görevlilerin düşünceleri, kayıtlı dersleri, video notları, yüzyüze etkileşim notları ve eğitim yönetim sisteminde yer alan sayfaları) ve yedi veri toplama aracı (görüşmeler, çevrimiçi tartışma forumu, teknoloji entegrasyon anketi, değerlendirme kriter formu, öğretmen-eğitmeni yansıtıcı formu, diğer öğretim görevlileri yansıtıcı formu ve öz yansıtıcı formu) kullanılmıştır. İngilizce öğretim görevlilerine yönelik olarak tasarlanmış ve uygulanmış olan bu hizmet-içi mesleki eğitim sonucunda, katılımcıların hem teknoloji entegrasyonu hem de çoklu-biçem içeren kanıt-temelli yansıtıcı uygulamalarında değişiklikler oluşmuştur. Öğretim görevlilerinin teknoloji entegrasyonunda gösterdiği değişikliğin yanı sıra, teknoloji destekli yansıtıcı etkinlik araçlarının kullanıldığı yansıtıcı uygulamaları anlama, uygulamalarında da değişiklikler olmuştur. Öğretmenler yansıtıcı etkinlik anlayışlarını yenilemiş ve kanıt odaklı çoklu biçeme sahip yansıtıcı uygulamalarda derinlik kazanmışlardır.
Özet (Çeviri)
For technology integration to achieve intended instructional objectives, professional development is of paramount importance for in-service instructors. Technology enhanced reflection providing multimodality and evidence-based data has the potential of helping instructors achieve technology integration in their teaching. Thus, this study addressed the lack of professional development programs for in-service English language instructors aiming at technology integration through evidence-based multimodal reflective practices. By following the developmental research methodology, an instrumental case study was conducted using mixed-methods design including both qualitative and quantitative data. The professional training was carried out with eight English language instructors at tertiary level who aimed to integrate technology into their English classes by being involved in evidence-based multimodal reflective practice. In this study, there were five different data sources (instructors' opinions, recorded lessons, video annotations, face-to-face interaction notes and pages in the learning management system) and seven data collection tools (interviews, tutor reflection template, self-reflection template, peer-reflection template, technology integration questionnaire, online discussion forums and evaluation criteria form). As a result, this professional training particularly designed and implemented for the in-service English language instructors at tertiary level did make a change in their both technology integration and evidence-based multimodal reflective practice. Apart from the change in the instructors' technology integration, this study had an impact on their understanding, practice and quality of reflective practice involving evidence-based multimodal reflection tools as it helped the instructors to increase depth in their evidence-based multimodal reflective practice.