Aksaray'da üretilen tulum peynirlerinde Enterococcus cinsi bakterilerinin izolasyonu PZR yöntemi ile tanımlanması ve antibiyotik dirençliliklerinin belirlenmesi
Isolation of Enterococcus type bacteria by PZR method in tulum cheeses produced in Aksaray identification and determination of antibiotic resistance
- Tez No: 667945
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma kapsamında, Aksaray ilinde satışa sunulan 22 adet tulum peyniri örneklerinde Enterococcus cinsi bakterilerin izolasyonu ve identifikasyonu gerçekleştirilmiş ve antibiyotik duyarlılıkları belirlenmiştir. Gram-pozitif ve katalaz-negatif reaksiyonlar veren morfolojik testler neticesinde ön identifikasyonu yapılan suşlar Enterococcus spp. olarak değerlendirilmiştir. Saflık kontrolü sonrası 62 izolat -24 ˚C'de muhafaza edilmiştir. DNA izolasyonu neticesinde izolatların 16S rRNA gen bölgesi çoğaltılarak sekanslatılmıştır. Sekanslama sonucunda tür düzeyinde E. faecium (n = 30), E. faecalis (n = 25) ve E. durans (n = 7) olarak tanımlanmıştır. Enterokok suşlarının antibiyotik duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiş ve 14 adet antibiyotiğe karşı duyarlılıkları test edilmiştir. İzolatların toplamda nalidiksik aside (%100), oksasiline (%92) ve streptomisine (%72.6) karşı orta veya yüksek derecede direnç gösterdiği saptanmıştır. E. faecalis suşlarının klinik olarak önem arz eden çeşitli antibiyotiklere E. faecium ve E. durans suşlarından daha dirençli fenotipleri olduğu görülmüştür. Çoklu antibiyotik direncinin %41.93 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, isolation and identification of Enterococcus genus bacteria from 22 Tulum cheese samples sold in Aksaray province were performed and their antibiotic susceptibilities were determined. Gram-positive and catalase-negative strain were evaluated to be Enterococcus spp as a result of morphological tests. After purification 62 Enterococcus isolate were stored at -24 ˚C. After DNA isolation, the 16S rRNA gene region of the isolates was amplified and sequenced. As a result of sequencing, the species were identified as follows: E. faecium (n = 30), E. faecalis (n = 25) and E. durans (n = 7). Antibiotic susceptibilities to 14 different antibiotics of the strains were performed using the disc diffusion method. It was determined that the isolates showed moderate or high resistance to nalidixic acid (100%), oxacillin (92%), and streptomycin (72.6%) in total E. faecalis strains were found to have more resistant phenotypes to various clinically important antibiotics than E. faecium and E. durans strains. Multiple antibiotic resistance was found to be 41.93%.