الوصف في رسائل ابن أبي الخِصال
İbn Ebi'l-Hisâl'ın mektuplarında tasvîr / Description in the letters of Ibn Abi al-Khusal
- Tez No: 667956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, önsöz, bir giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşan“İbn Ebi'l-Hisâl'ın Mektuplarında Tasvîr”konusunu ele almaktadır. Giriş bölümünde İbn Ebi'l-Hisâl'ın hayatına, ilmi kişiliğine, görevlerine ve edebî eserlerine, birinci bölümde mezkûr şahsın tasvîrî mektuplarına ve giriş, gelişme ve sonuçtan oluşan mektuplarının yapılışına, ikinci bölümde kadîm ve çağdaş eleştirmenlere ilaveten dilci ve edebiyatçıların yanında edebî tasvire ve üçüncü bölümde ise İbn Ebi'l-Hisâl'ın risalelerinde teşbih, isti'âre, mecâz ve kinâye gibi retorik sanatlara yer verilmiştir. Bu çalışma sayesinde, İbn Ebi'l-Hisâl'ın Endülüs edebiyatında önemli bir yere sahip bir yazar olduğu, mektuplarının Endülüs edebiyatında yüksek bir yere sahip olduğu ve içlerindeki edebi imgelerin bolluğuyla ayırt edildiği ve bu imgelerin Kur'an-ı Kerim ve Peygamber'in hadislerinden türetildiği gibi bir dizi sonuca ulaşılmıştır. İmgelerini aynı şekilde sosyal hayattan ve daha az olarak ta doğadan almıştır. Mektuplarında teşbih, isti'âre, mecâz ve kinâye gibi çokça edebî sanatlara yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the“description in the letters of ibn Abi al-Khasal”in three chapters, beginning with an introduction, an introduction, three chapters, and then a conclusion, which talks about ibn Abi al-Khasal, his life, his education and his functions, as well as his literary effects. In the first chapter, he deals with his descriptive messages and the construction of his letters from an introduction, presentation, and conclusion. In the second chapter, it deals with the literary image of the people of language and rhetoric, as well as its concept with the old and modern critics. The third chapter included the rhetorical arts in his letters of analogy, metaphor, metaphor and metaphor. Through this study, i have reached a number of conclusions, including: ibn Abi al-Khasal is a writer with a prominent place in Andalusian literature, and his letters occupy a high place in Andalusian literature, and are characterized by a large number of literary images, and these images are derived from the Holy Quran and the Prophet's Hadith, and he drew his images frequently from social life, and he was drawn from nature as well but less than social life. His letters also have a wealth of rhetorical art of analogy, metaphor, metaphor and metaphor. تتناول هذه الدراسة“الوصف في رسائل ابن أبي الخصال”في ثلاثة فصول، تبدأ بمقدمة ومدخل وثلاثة فصول ثم خاتمة، يتحدث المدخل عن ابن أبي الخصال وحياته وتعليمه ووظائفه، بالإضافة إلى آثاره الأدبية. وفي الفصل الأول تتطرق الدراسة لرسائله الوصفية وبناء رسائله من مقدمة، وعرض، وخاتمة. وفي الفصل الثاني تتناول الدراسة الصورة الأدبية عند أهل اللغة والبلاغة، بالإضافة إلى مفهومها لدى النقاد القدامى والمحدثين. وقد اشتمل الفصل الثالث على الفنون البلاغية في رسائله من تشبيه، واستعارة، ومجاز، وكناية. وقد توصلت من خلال هذه الدراسة إلى جملة نتائج، منها: أنّ ابن أبي الخصال كاتب له مكانة مرموقة في الأدب الأندلسي، كما أن رسائله تحتل مكانة عالية في الأدب الأندلسي، وتتميز بكثرة الصور الأدبية فيها، وقد استمدّ هذه الصور من القرآن الكريم والحديث النبوي الشريف، كما أنه استمدّ صوره بكثرة من الحياة الاجتماعية، واستمدّ من الطبيعة أيضاً، ولكن بصورة أقل من الحياة الاجتماعية. كما أنّ لرسائله حظ وافر من الفنون البلاغية من تشبيه واستعارة ومجاز وكناية.