الوصف في شعر ابن درّاج القسطليّدراسة في الأسلوب
İbn Darrac el-Kastal'ın şiirinde vasıf
- Tez No: 806475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İbn Darrac el-Kastali'nin şiirinde vasıf konusunu ele alan bu çalışma; şair İbn Darrac'ın şiirlerindeki tasvir ve tasvirin unsurlarını ele almıştır. Araştırmanın önemi, tasvirin şairi diğerlerinden ayırmada temel teşkil etmesinden kaynaklanmaktadır, bu konuda harikalar yaratarak hayal gücüne şahitlik eden tasvirler çizmiştir. Araştırmacı tezine giriş ile başlamıştır, burada şairin hayatı, Arap şiiri ve özellikle Endülüs şiiri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde vasıf ve türleri , özellikleri, Cahili ve Emevî ve Abbasi ve Endülüs dönemindeki gelişimi ele alınmıştır. Daha sonra ikinci bölümde şairin şiir çeşitlerinden olan medih, ağıt, gazel, doğa türlerindeki tasvirler ele alınmıştır Üçüncü bölümde ise şairin şiirlerinde kullandığı teşbih, istiara, kinaye gibi edebi sanatlar ele alınmıştır. Araştırmada şairi vasıflarında harikalar yarattığı sonucuna varılmıştır, Endülüs krallarının özelliklerini somutlaştırmıştır. Örneğin Kral El-Mansur Ibn Ebi Amir ve oğludur, Endülüs yönetilerinin kara ve deniz savaşlarının tasvir etmiştir. Ayrıca onlar için mersiyeler yazdığı gibi sevgilisi ve vatanına olan aşkını dile getirmiştir, İbn Derrac çeşitli belagat sanatlarını, özellikle de divanında yaygın olarak teşbih sanatını kullanmıştır,teşbih türlerinden, tam teşbih, mürsel, mufasal, belig, temsili, maklup gibi türleri kullanmıştır. İstiare sanatı da şairin imgelerini formüle etmede çok önemli bir rol oynamıştır. Sanatsal tasvirde kinaye sanatı da ortaya çıkmıştır. Şair, bu sanatları ifadeleri güçlendirmek için kullanmıştır. Yine bedi ilmine ait cinas tekrar ve ika gibi sanatları kullanarak dinleyicinin zihninde anlamın berraklaşmasına sebeb olan fonetiği ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been inspired by the concept of virtue in Ibn Darraj Al-Qastal's Poetry and it is aiming to provide a full picture of researcher, poet Ibn Darraj and also aiming to reveal his artistic depiction. The fact that the concept of qualification distinguishes the mentioned poet from others reveals the importance of the current research. The poet has drawn very important pictures by using his imagination in a wonderful way. The current research thesis begins with a preface. In the foreword, the research topic and the poet's life were mentioned, and the poet's most important social and literary details were focused. In the first chapter that follows, he discussed its characteristics and types, its characteristics, its development in the Jahili and Umayyad and Abbasid and Andalusian periods. Then, in the second part, he focused on the aims of the poet, where he divided the artistic quality into four studies: the quality of praise, the quality of lament, the quality of gazal and the quality of nature. In the third part, there is the title of art mechanism in the poet's divan. He dealt with demands such as simile, metaphor, allusion. In summary, it was concluded that the poet worked wonders in his qualities. The characteristics of the Andalusian kings were embodied. Like King Al-Mansor Ibn Abi Amer and his son, he lamented for them and expressed his love for his beloved, embodying land and sea battles. Ibn Darraj used various rhetoric arts in his works, especially the art of simile, which is common in his divan. These were manifested in all types. These types have examples such as full simile, Mursel, mufasal, beleeg, representation, maklup. The art of metaphor also played a very important role in formulating the poet's images. The art of allusion has also emerged in artistic depiction. The poet used these arts to strengthen their meaning, characterizing the characteristics of the beloved and kings, praising them or lamenting them. These arts created musical energies that help the recipient assimilate meaning.